WildMen

Fot Shutterstock

Zabójczy wirus dla psów

W Niemczech i we Francji potwierdzono kolejne przypadki wirusa Aujeszky'ego . Choroba jest wyjątkowo niebezpieczna dla psów myśliwskich.
Reklama

Wirus Aujeszky’ego jest chorobą zakaźną, która atakuje głównie świnie i dziki, ale zarazić mogą się niemal wszystkie gatunki ssaków, z wyjątkiem człowieka i małp bezogonowych. Do zakażenia może dojść drogą donosową, doustną, lub poprzez uszkodzenie skóry. Zwierzęta mięsożerne (np. psy, koty) mogą zarazić się chorobą przez zjedzenie zakażonego surowego mięsa.

Reklama

Wirus atakuje wiele narządów, ale u świń i dzików może się utrzymywać w stanie uśpionym nawet przez okres całego życia. Nie ma lekarstwa dla psów i kotów, gdzie choroba cechuje się głównie objawami ze strony układu nerwowego: porażenia, bardzo silny świąd, który prowadzi do samookaleczeń.

Najbardziej charakterystycznym objawem w przypadku naszych psów jest ostre swędzenie w okolicach głowy. Choroba ma przebieg podobny do wścieklizny. Zarażone zwierzęta są niespokojne i agresywne. W miarę postępu choroby występują wymioty, biegunka i obfite ślinienie. W końcowej fazie dochodzi do zaburzeń neurologicznych, takich jak paraliż kończyn. Większość zarażonych psów ginie w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów.

Reklama

Najwięcej przypadków choroby u psów myśliwskich potwierdzono w Niemczech. Zarażają się poprzez kontakt z chorym dzikiem. Na wszystkich portalach myśliwskich pojawiły się ostrzeżenia i przestroga, aby nie karmić psów surowym mięsem z dzików!

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów