poniedziałek, 14 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościDzieci to przyszłość łowiectwa i wędkarstwa

Autor

Dzieci to przyszłość łowiectwa i wędkarstwa

Socjologowie, którzy badają myśliwych i wędkarzy przestrzegają, że naszym największym problemem już jest i będzie w przyszłości brak zainteresowania dzieci łowiectwem oraz wędkarstwem.

Czytając doniesienia niemieckich mediów można odnieść wrażenie, że u naszych zachodnich sąsiadów właściwie zdefiniowali problem i wdrażają z życie narzędzia, które przynoszą wyjątkowo pozytywne wyniki. Między innymi Bawaria ogłosiła, że dzieci i młodzież będą mogły łowić ryby bez licencji wędkarskiej…

Rodzinnie nad wodę

Umożliwia to nowe rozporządzenie, które od 1 stycznia 2025 roku znosi konieczność wykupienia licencji wędkarskiej dla dzieci. Teraz każdy dziadek ojciec, czy wujek może zabrać ze sobą osobę niepełnoletnią i zaszczepić „żyłkę łowiecką”. Jedynym wymogiem jest obecność przy dzieciakach osoby posiadającej państwową licencję wędkarską.

„Znosimy licencję na wędkowanie dla młodzieży. Wszystkie dzieci i młodzież w wieku siedmiu lat i starsze będą mogły samodzielnie łowić ryby, pod opieką dorosłego posiadacza licencji bez żadnych biurokratycznych przeszkód.” – skomentowała pani minister rolnictwa Bawarii Michaela Kaniber. Władze tego niemieckiego landu chcą iść dalej i zamierzają również „pod pewnymi warunkami” wprowadzić podobne rozwiązania dla dorosłych…

Reklama

Brak zainteresowania

Naszym najważniejszym priorytetem powinno być przyciąganie młodzieży. Od tego zależy przyszłość zarówno łowiectwa jak również wędkarstwa. Przyglądając się polityce, jaką realizują nasze związki z przykrością należy stwierdzić, że nie interesują się przyszłością i skupiają na rozwiązywaniu bieżących problemów.

Tymczasem w wielu krajach Europy – gdzie liczba myśliwych i wędkarzy drastyczne spada – wielką uwagę przywiązuje się do edukacji ekologicznej, ale również zmiany prawa i możliwości polowania oraz wędkowania bez konieczności zdawania egzaminów i kupowania licencji.

Reklama

Nad wodę i do lasu

Między innymi we Francji można polować przed uzyskaniem licencji – czyli zanim obywatel zda egzamin łowiecki. Każdy, kto ukończy tam 15 lat może polować w towarzystwie opiekuna, który ma pięcioletni staż łowiecki i zaliczył specjalne szkolenie i to jest kierunek, w którym powinniśmy zmieniać nasze prawo!

Kiedy widzę wezwania francuskich, niemieckich, czy angielskich organizacji, które zachęcające do zabierania dzieci na polowania i na ryby, to trudno wytłumaczyć bezczynność, a tak naprawdę totalną bezradność w tym temacie Polskiego Związku Łowieckiego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.

Drugi termin – oszukiwanie de...

Znacie to powiedzenie - najpierw stwarzamy problem, a potem go bohatersko rozwiązujemy. Pasuje jak ulał do propozycji Naczelnej Rady Łowieckiej, która chce obniżyć kworum na Walnych Zgromadzeniach Kół.