piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaNaturaDrapieżniki do odstrzału

Autor

Drapieżniki do odstrzału

Nowoczesne rolnictwo oraz stały rozwój cywilizacji niszczy siedliska i bioróżnorodność. Skalę tego negatywnego wpływy trudno sobie wyobrazić. Dlatego naukowcy prowadzą badania, które wskazują największe zagrożenia oraz kierunki niezbędnych działań.

Przeciwnicy łowiectwa próbują wmówić społeczeństwu, że myśliwi są już niepotrzebni, a przyrodę wystarczy zostawić w spokoju. Tymczasem naukowcy potwierdzają, że takie utopijne wizje mogą doprowadzić do prawdziwej katastrofy, ponieważ w obecnej sytuacji wpływ drapieżników takich jak lisy i krukowate znacząco wpływa na udatność lęgów. Dlatego kluczowym działaniem, które może zahamować negatywne trendy jest kontrola drapieżników.

Wszystkie badania wykazują, że w Europie najszybciej zmniejsza się liczebność ptaków gniazdujących na ziemi. Organizacje antyłowieckie będą niezadowolone, ale naukowcy jednoznacznie wykazali, że samo poprawianie siedlisk nie jest działaniem wystarczającym, aby powstrzymać negatywne trendy populacyjne.

Reklama

Główny autor najnowszego raportu dr Barry McMahon (profesor nadzwyczajny w School of Agriculture and Food Science w University College Dublin) stwierdził: „Badanie wskazuje, że drapieżniki powodują spadek populacji europejskich ptaków, chociaż nie są jedynym problemem, z którym musimy się zmierzyć. Zarządzanie drapieżnikami to kontrowersyjny temat, ale jeśli cenimy nasze ptaki gniazdujące na ziemi, musimy zarządzać nimi”

Wyniki tego badania nie są dla nas zaskakujące i pokazują znaczenie myśliwych jako kluczowego elementu w odbudowie ptaków lęgowych na ziemi.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.