piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościZjednoczenie w Alpach

Autor

Zjednoczenie w Alpach

Wilki są gatunkiem chronionym i nie można ich redukować bez monitoringu i ustalenia właściwego stanu ochrony. Kraje alpejskie robią w tej materii duży krok naprzód. Głównym problemem jest oszacowania populacji wilka alpejskiego.

Poszczególne kraje mają świadomość że nie mogą patrzeć na populacje wilków z osobna, ponieważ wilcze watahy nie obowiązują granice. Potrzebne było porozumienie i współpraca. Według rządu Bawarii, na niektórych obszarach stawką jest utrzymanie hodowli zwierząt na pastwiskach, a tym samym rolników.

Podpisane porozumienia przewiduje wprowadzenie jednolitych metod badawczych i wymiany informacji, co umożliwi porównywanie ze sobą próbek genetycznych wilków. W ten sposób wilki migrujące przez granice będą mogły być w przyszłości skuteczniej identyfikowane, a corocznie porównanie danych pozwoli właściwie określić wielkość populacji w regionie alpejskim.

Przewodniczący Izby Rolniczej Tyrolu Hechenberger z zadowoleniem przyjął decyzję w sprawie wspólnego podejścia do postępowania z wilkami jako „krok we właściwym kierunku!”.

Tymczasem w naszym kraju dalej dreptamy w miejscu. Populacja wilków jest coraz większa, a ministerstwa nie mają żadnego pomysłu na ogólnopolską inwentaryzację. Nikt również nie wspomina o podpisywaniu umów współpracy z naszymi sąsiadami.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.