piątek, 4 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościZjednoczenie w Alpach

Autor

Zjednoczenie w Alpach

Wilki są gatunkiem chronionym i nie można ich redukować bez monitoringu i ustalenia właściwego stanu ochrony. Kraje alpejskie robią w tej materii duży krok naprzód. Głównym problemem jest oszacowania populacji wilka alpejskiego.

Poszczególne kraje mają świadomość że nie mogą patrzeć na populacje wilków z osobna, ponieważ wilcze watahy nie obowiązują granice. Potrzebne było porozumienie i współpraca. Według rządu Bawarii, na niektórych obszarach stawką jest utrzymanie hodowli zwierząt na pastwiskach, a tym samym rolników.

Podpisane porozumienia przewiduje wprowadzenie jednolitych metod badawczych i wymiany informacji, co umożliwi porównywanie ze sobą próbek genetycznych wilków. W ten sposób wilki migrujące przez granice będą mogły być w przyszłości skuteczniej identyfikowane, a corocznie porównanie danych pozwoli właściwie określić wielkość populacji w regionie alpejskim.

Reklama

Przewodniczący Izby Rolniczej Tyrolu Hechenberger z zadowoleniem przyjął decyzję w sprawie wspólnego podejścia do postępowania z wilkami jako „krok we właściwym kierunku!”.

Tymczasem w naszym kraju dalej dreptamy w miejscu. Populacja wilków jest coraz większa, a ministerstwa nie mają żadnego pomysłu na ogólnopolską inwentaryzację. Nikt również nie wspomina o podpisywaniu umów współpracy z naszymi sąsiadami.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.