piątek, 11 lipca, 2025

Autor

Zakończone łowy

Litewskie ministerstwo środowiska prowadzi monitoring i każdego roku wyznacza limit odstrzału, który nie wpływa negatywnie na właściwy stan ochrony wilka. W sezonie 2021/2022 postanowiło zwiększyć odstrzał w stosunku do poprzedniego roku o 15 sztuk.

Reklama

Myśliwi mieli odstrzelić 190 wilków. Ostatni padł 31 stycznia bieżącego roku. W sumie odstrzelono 185, a pozostałe 5 zostało potrąconych przez samochód.

U naszych sąsiadów redukcję wilków można wykonywać od 15 października do 31 marca, ale tegoroczny sezon zakończył się wyjątkowo szybko, co świadczy, że populacja jest coraz większa.

Reklama

Limit odstrzału ustalany są na podstawie danych z monitoringu populacji wilka, który analizują naukowcy czuwający nad utrzymaniem odpowiedniego poziomu populacji tego gatunku.

Wilk jest gatunkiem chronionym w całej Unii Europejskiej. Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi również Litwa musi zapewniać właściwy stan ochrony, co nie wyklucza redukcji i odstrzału osobników problemowych, które atakują zwierzęta gospodarskie.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.