czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościZabójcze kleszcze w Hiszpanii

Autor

Zabójcze kleszcze w Hiszpanii

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF) jest wywoływana przez wirusa przenoszonego przez kleszcze Hyalomma. Niestety do zarażenia może dojść również poprzez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi chorego pacjenta.

Reklama

69-letni mężczyzna został przyjęty na oddział intensywnej terapii w Salamance 10 sierpnia z powodu nasilenia się specyficznych objawów. Lekarze zaobserwowali wybroczyny na jednej z nóg, a rodzina przypomniała sobie, że tydzień wcześniej ich krewny został ugryziony przez kleszcza.

W tej sytuacji bardzo prawdopodobne było zakażenie wirusem krwotocznej gorączki. Służby epidemiologiczne określiły wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym i monitorują ich stan zdrowia.

Reklama

Badania pokazują, że wirus występujący w południowo-zachodniej Hiszpanii wykazuje dużą zmienność genetyczną, co może doprowadzić do pojawienia się w przyszłości nowych szczepów wirusa. Wysoki odsetek kleszczy, u których wykryto wirusa jest powodem wprowadzenia monitoringu i rozszerzenia badań również w innych obszarach.

Najbardziej narażone są osoby pracujące ze zwierzętami, szczególnie rolnicy, obsługa zwierząt w gospodarstwach rolnych, pracownicy rzeźni, lekarze weterynarii oraz myśliwi, leśnicy i turyści. Okres inkubacji wirusa w przypadku ugryzienia przez kleszcza wynosi kilka dni.

Reklama

Pierwsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle i sztywność mięśni (głównie mięśni grzbietu i kończyn dolnych), ból i zawroty głowy. Później występują bóle gałek ocznych, przekrwienie spojówek i światłowstręt, bóle brzucha, biegunka, nudności/wymioty, zaburzenia orientacji, agresja, a następnie obniżenie nastroju, osłabienie, senność. W ciężkich przypadkach w 5-6 dniu pojawiają się objawy krwotoczne tj. wybroczyny na śluzówkach i skórze tułowia oraz kończyn.

Nasilenie objawów krwotocznych jest zwykle mniejsze niż w przypadku innych gorączek krwotocznych takich jak Ebola. Śmiertelność u ludzi wynosi od 5 do 30 procent!

Kleszcze przenoszą całe mnóstwo chorób, aby uniknąć zakażenia należy przede wszystkim stosować środki odstraszające. Gorąco zachęcamy do przeczytania tekstu, gdzie opisywaliśmy jak bronić się przed zabójczymi pajęczakami!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Premier z myśliwymi

W obecnej koalicji rządzącej - interesów myśliwych oraz leśników broni tylko jedno ugrupowanie polityczne.

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.