Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na niewłaściwe postępowanie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), ponieważ nie dostarczono ważnych dokumentów i tym samym nie dotrzymano terminu. To niedociągnięcie miało wpływ na konsultacje w sprawie procesu zakazania używania ołowiu w amunicji.
FACE w imieniu europejskich myśliwych wystąpiła o dostęp do dokumentów przesłanych przez EFSA do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) w sprawie projektu ograniczenia stosowania ołowiu w amunicji. Unia Europejska narzuca niekiedy absurdalne terminy implementowania nowego prawa państwom członkowskim. Jednak gdy ma przestrzegać własnych zasad nie umie sprostać terminom – a może urzędnicy zrobili to z premedytacją?
Jak donosi FACE niedopełnienie terminu uniemożliwiło myśliwym i strzelcom przedstawienie stanowiska podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych. „Przypadki niewłaściwego procedowania – takie jak ten – mogą zaszkodzić reputacji instytucji UE – powiedział Prezes FACE, Torbjörn Larsson. Sytuacji tej można było łatwo uniknąć, stosując należytą procedurę i opierając się na badaniach naukowych.”
10 milionów myśliwych i strzelców sportowych chcą być szanowani. Wszyscy obywatele Unii Europejskiej – także my – , mamy prawo udziału w procesie legislacyjnym – zauważa prezes FACE.
Opóźniony dostęp to tak naprawdę to odmowa dostępu. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) i Komisja Europejska prowadzą polityczną krucjatę przeciwko stosowaniu ołowiu w amunicji. Zdaniem FACE w ramach przygotowania dokumentacji oceny ryzyka dla zdrowia ludzkiego EFSA dostarczyła ECHA nieprawdziwe dane wyjściowe dotyczące spożycia dziczyzny i stężenia w nim ołowiu. Następnie ECHA wykorzystała te informacje do obliczenia skutków zdrowotnych dla myśliwych i ich rodzin.
W ramach procesu wprowadzania ograniczeń FACE zadało kilka pytań dotyczących liczb używanych przez ECHA, ponieważ różniły się one znacząco od opublikowanych badań naukowych dotyczących stężenia ołowiu w dziczyźnie. W dniu 23 lutego 2021 roku FACE zwróciła się do EFSA o dostęp do dokumentów, które przedłożyła ECHA i tu wystąpiły opóźnienia, które pozbawiły FACE prawa sprostowania tych danych.
Z tego powodu FACE złożyła skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, który uważa, że: „Uniemożliwiono FACE – która reprezentuje 7 milionów europejskich myśliwych – uczestnictwa w konsultacjach publicznych. Ponieważ jest to poważny błąd proceduralny, FACE żąda ponownego otwarcia konsultacji, w których wszystkie zainteresowane strony będą mogły przedstawić dowody.”
Proces konsultacji musi zostać ponownie otwarty!