piątek, 18 października, 2024

Autor

Układ polityczny

Prezydent Andrzej Duda na początku stycznia zdecydował się zawetować projekt ustawy o działach. Jednym z powodów było wyodrębnienie leśnictwa i łowiectwa jako osobnego działu, co dawało możliwość przeniesienia pod resort rolnictwa!

Zdaniem Prezydenta takie rozwiązanie miałoby negatywne konsekwencje. W opublikowanym oświadczeniu podkreślono, że odpowiedzialność ministra właściwego do spraw środowiska za obszar leśnictwa oraz łowiectwa ma długą i dobrą tradycję, a w czasie prac parlamentarnych nad przedmiotową ustawą nie padły argumenty w dostateczny sposób przemawiające za proponowaną zmianą.

Wczoraj trafił do Sejmu kolejny projekt. Ponoć uzgodniony z Prezydentem. Zabawne, ale zapisy dotyczące leśnictwa i łowiectwa są dokładnie takie same jak w zawetowanej ustawie!

Minister optymistycznie

Podczas procedowania ustawy na jej temat nie wypowiadał się minister Edward Siarka, który odpowiada za lasy i łowiectwo. Wczoraj jednak na swoim profilu napisał: „Koniec sporu o lasy! Jest decyzja – wyodrębniony dział Leśnictwo i Łowiectwo w Ministerstwie Klimatu i Środowiska!”

Nie znalazłem w projekcie żadnej gwarancji, że lasy i łowiectwo zostają w środowisku. Dlatego trudno powiedzieć skąd czerpie optymizm minister. Jeśli Prezydent podpisze ustawę w takim kształcie to lasy i łowiectwo będą mogły być przerzucone do resortu rolnictwa.

Z informacji jakie krążą po mediach możemy się tylko domyślać, że premier Morawiecki obiecał „coś” Prezydentowi. Ciekawe czy prezes Kaczyński będzie to przyrzeczenie honorował?

Łączenie przez dzielenie

Przyglądając się politykom bardzo prawdopodobną opcją jest kolejne podzielenie resortu klimatu i środowiska. Wszyscy pamiętamy, że taki „układ taneczny” ćwiczony był przez kilka miesięcy. Resortem środowiska kierował przedstawiciel Solidarnej Polski – Michał Woś, który powołał Pawła Lisiaka na łowczego krajowego.

Czy zatem powróci ministerstwo Ochrony Środowiska? Trudno powiedzieć, ale premier Morawiecki może sięgnąć po kompetentną panią minister, która z całą pewnością udźwignie ten ciężar.

Ta opcja – niezależnie od tego kto zostanie ministrem – dla leśników i myśliwych, ale przede wszystkim ochrony przyrody byłaby najbardziej rozsądna. Niestety ciągłe rozdzielanie, łączenie, a teraz ewentualne kolejne dzielenie pokazuje, że zjednoczona prawica niezbyt poważnie traktuje temat ochrony środowiska.

Łupy wojenne

Przyroda w oczach naszego społeczeństwa staje się jednym z najważniejszych priorytetów! Tymczasem politycy obozu rządowego traktują to ministerstwo jak przysłowiowe „łupy wojenne”. Od kilkunastu miesięcy trwa kadrowa karuzela, a urzędnicy zajmują się „reorganizacją”.

Stworzenie osobnego działu „leśnictwo i łowiectwo” jest niewątpliwie fatalnym pomysłem. Politycy Prawa i Sprawiedliwości ewidentnie ukrywają prawdziwy cel tego „ćwiczenia”. Jak na razie widzimy ciągłe drenowanie lasów i wyrzucanie kompetentnych pracowników, co może w konsekwencji przynieść prywatyzację lasów oraz komercjalizację łowiectwa.

Czy taki jest plan zjednoczonej prawicy?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.