sobota, 5 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościSzczepionka na boreliozę

Autor

Szczepionka na boreliozę

Amerykanie rozpoczęli badania kliniczne nad szczepionką, która dla myśliwych i leśników może być wybawieniem. Już w 2023 roku może nas chronić przed groźną chorobą i powikłaniami.

Borelioza jest chorobą, którą przenoszoną kleszcze. W Stanach Zjednoczonych rocznie zostaje zakażonych około 500 tysięcy ludzi.

Reklama

Od ponad 10 lat Mark Klempner z UMASS Medical School w Massachusetts prowadzi badania nad tą chorobą. Dzięki dotacji w wysokości miliona dolarów badaczowi udało się zidentyfikować pojedyncze przeciwciało, które przetestowano na zwierzętach. Dało 100 procentową odporność.

Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń pod koniec 2020 roku, szczepionka przeciwko boreliozie weszła oficjalnie w fazę testów. W pierwszym etapie badań klinicznych zaszczepiono 66 osób mieszkających w stanie Nebraska.

Reklama

Najprawdopodobniej szczepionka będzie nas chronić przez dziewięć miesięcy, więc będziemy ją musieli przyjmować co roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem akcja pierwszych szczepień może nastąpić wiosną 2023 roku!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.