czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościŚwinie już nie budzą emocji?

Autor

Świnie już nie budzą emocji?

Główny Inspektorat Weterynarii dopiero wczoraj wydał krótki oficjalny komunikat, ale z informacji prasowych wiadomo, że od dwóch tygodni na fermie, gdzie produkowano prosiaki zaczęły zdychać maciory. Chlewnia znajduje się w małej miejscowości Niedoradz koło Nowej Soli.

Pojawienie się ASF-u w hodowlanym stadzie oznacza wybicie i utylizację wszystkich zwierząt. Pierwszy przypadek wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń w tym województwie został wykryty 14 listopada 2019 r. Walka z wirusem nie jest łatwa – tutaj opisywaliśmy szczegóły – ale obecnie myśliwi intensywnie redukują dziki i patrolują łowiska, aby usunąć wszystkie upadki.

Współpraca kół łowieckich z hodowlą, gdzie wdarł się wirus przebiegała wzorowo. Właściciele chlewni zakupili dla myśliwych specjalne skafandry, środki dezynfekcyjne oraz kamery termowizyjne. Myśliwi patrolowali teren wokół hodowli i reagowali na każde zgłoszenie pracowników, którzy wypatrywali dzików wokół ogrodzenia.

Reklama

Opisywane ognisko jest największe. Dotychczas atakowane były głównie przydomowe chlewiki, gdzie nie stosowano bioasekuracji i małe gospodarstwa. Z dwoma wyjątkami: dużej chlewni w Kętrzynie, gdzie powiatowy lekarz musiał wydać decyzję o utylizacji 9 tysięcy świń oraz na Podlasiu w gminie Orla, gdzie uśpiono 8 tysięcy tuczników.

Okres wylęgania się choroby trwa od 5 do 9 dni, a charakterystycznym objawem jest gorączka, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka z domieszką krwi, niedowład zadu i drgawki. Choroba kończy się śmiercią i cały czas nie mamy szczepionki. Jak widać na załączonym obrazku nawet pełna bioasekuracja zarówno myśliwych jak i pracowników chlewni nie daje 100 procentowej pewności ochrony!

Reklama
Jeden z odyńców jaki został znaleziony przez myśliwych w pobliżu chlewni, do której wdarł się wirus ASF-u.

Pierwszy przypadek ASF w Polsce wykryto w lutym 2014 r. chory dzik prawdopodobnie przywędrował do naszego kraju z Białorusi. Każdy nowy przypadek i ognisko było powodem skomasowanych ataków na myśliwych. Minister rolnictwa pokrzykiwał w mediach i groził rozwiązaniem PZŁ.

Często informacja o biednych świniach i dzikach chodziła na „paskach” wszystkich stacji informacyjnych. Jak widać teraz kiedy media zajmują się innym wirusem, nikt nie żałuje sześciu tysięcy macior i kilkunastu tysięcy prosiaków.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Premier z myśliwymi

W obecnej koalicji rządzącej - interesów myśliwych oraz leśników broni tylko jedno ugrupowanie polityczne.

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.