sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościStrzał w dziesiątkę! Koła łowieckie otrzymują dofi...

Autor

Strzał w dziesiątkę! Koła łowieckie otrzymują dofinansowanie!

Nie dziwiło nas wielkie zainteresowanie tekstem „Tarcza dla myśliwych”. Dokładna analiza ustawy antykryzysowej – jakiej dokonali nasi prawnicy – pozwalała na postawienie tezy, że każde koło łowieckie może powinno uzyskać wsparcie.

Czekaliśmy z niecierpliwością na informacje od kół, które jako pierwsze złożyły wnioski do Powiatowych Urzędów Pracy i mamy już dwa stu procentowe potwierdzenia! Zarówno koło z Wadowic oraz Dąbrowy Górniczej mają pożyczkę na swoim koncie!

Kwota nie jest wielka, ale w budżecie każdego koła pięć tysięcy się przyda na prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej, czynsze, księgowość, czy uprawę poletek. Przypominamy, że można ubiegać się o pożyczkę, która podlega umorzeniu, pod warunkiem, że koło będzie prowadzić działalność przez okres trzech miesięcy.

Reklama

Nasi prawnicy uważali, że koła łowieckie prowadzą działalność gospodarczą z mocy ustawy łowieckiej i są w rozumieniu ustawy antykryzysowej mikroprzedsiębiorcami. Niestety coraz częściej decydują interpretacje i tym razem zwyciężyła dziwna, ale nie będziemy z nią polemizować.

W obydwu przypadkach Powiatowe Urzędy Pracy widziały w kołach łowieckich organizację pozarządową, o jakich jest mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Reklama

Taka interpretacja nie jest korzystna dla wszystkich kół, ponieważ wysokość pożyczki nie może przekroczyć 10 procent przychodów w poprzednim roku bilansowym, czyli 100 000 tysięcy złotych. Niemniej jednak sugerujemy bezpośredni kontakt z właściwym PUP bowiem każdy urząd może mieć inne zdanie, ale również oczekiwania w stosunku do dokumentacji.

Na pewno koła łowieckie, które zdecydują się na złożenie wniosku muszą w pierwszej kolejności zgłosić się do właściwego Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego i uzyskać aktualny wypis z rejestru.

Poniżej podajemy właściwą podstawę prawną, która została zaakceptowana przez urzędy pracy w Wadowicach i Dąbrowie Górniczej. Ilość środków jest ograniczona, więc z decyzją nie należy zwlekać zbyt długo!

Dz. U. 2003 Nr 96 poz. 873
USTAWA z dnia 24 kwietnia 2003 r.
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Art. 3. 1. Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.

2 Organizacjami pozarządowymi są:
1) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi,

2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku – osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.