wtorek, 15 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościSpotkanie w Sękocinie

Autor

Spotkanie w Sękocinie

Głównym celem roboczego spotkania było wyjaśnienie wszystkich wątpliwości na temat wydzierżawiania obwodów łowieckich. Padło wiele pytań, ponieważ część etatowych pracowników naszego związku nie rozumie, że koła łowieckie można oceniać tylko na podstawie wypełniania obowiązków jakie narzuca ustawa łowiecka.

W trakcie dyskusji Paweł Jenoch łowczy okręgowy z Ostrołęki wprost opowiedział się za likwidacją Naczelnej Rady Łowieckiej, która w jego ocenie przeszkadza w sprawnym kierowaniem Polskim Związkiem Łowieckim i rozbija naszą jedność. Wniosek ostrołęckiego łowczego poparł Daniel Nitowski, łowczy z Ciechanowa, który został myśliwym w 2019 roku oraz Romuald Amborski łowczy z Olsztyna.

Zdaniem tych łowczych Naczelna Rada Łowiecka odpowiada za niewłaściwy system szkolenia, złe stosunki z Zarządem Głównym. Nie powinna również ustalać poborów łowczemu krajowemu…

Reklama

Minister Siarka nie poparł tego rozwiązania i zapowiedział, że ewentualne zmiany w ustawie łowieckiej będą miały jedynie charakter kosmetyczny. Zdaniem ministra należy uregulować kwestię wypłaty odszkodowań i odstrzałów sanitarnych w obwodach, które nie mają dzierżawców oraz wprowadzić obowiązkową książkę elektroniczną.

Analizując pierwsze doniesienia jakie wyciekły z sali gołym okiem widać, że Paweł Lisiak zawiązał egzotyczną koalicję z Pawłem Jenochem. Mam już pewność, że obecny Zarząd Główny oraz część łowczych okręgowych działa na szkodę związku i całkowicie nie rozumie jaka jest rola statutowych organów w Polskim Związku Łowieckim.

Reklama

Choć w moim odczuciu to nie jest skomplikowane. Zgodnie z ustawą łowiecką i naszym statutem najwyższą władzą jest Krajowy Zjazd Delegatów, ale tak naprawdę naszym parlamentem jest Naczelna Rada Łowiecka. To ten organ zatwierdza „ustawy”, które powinien merytorycznie przygotowywać nasz „rząd”, czyli Zarząd Główny.

Wszystkie uchwały – zarówno te na szczeblu centralnym jak i okręgowym – zanim zostaną przegłosowane – powinny trafić do komisji problemowych. Zadaniem praktyków i fachowców z poszczególnych dziedzin jest przeprowadzenie analizy i zgłoszenie ewentualnych poprawek. Proces tworzenia związkowego prawa jak i kierowania Polskim Związkiem Łowieckim BYŁ tożsamy z tym jak funkcjonuje w nasze państwo!

Był, ponieważ obóz rządzący postanowił popsuć ustawę łowiecką w 2018 roku i teraz kilku komisarzy – bez wyobraźni – za wszelką cenę chce pozbyć się organów kontrolnych. Nie są w stanie zrozumieć, że za kilka miesięcy naszym krajem może rządzić inna koalicja, a nadzorującym ministrem może być na przykład posłanka Jachira.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....