piątek, 18 października, 2024

Autor

Rusza machina

Wniosek o zmianę stanu ochrony wilka jest wynikiem znaczącego wzrostu populacji na poziomie europejskim oraz negatywnego wpływu na hodowlę zwierząt gospodarskich. W uzasadnieniu podkreślono, że niekontrolowany wzrost dużych drapieżników w połączeniu z kryzysem gospodarczym ma poważne konsekwencje dla rolników i hodowców.

Coraz większa populacja wilka prowadzi do stopniowego porzucania pastwisk – szczególnie w górach. To spowoduje utratę cennych siedlisk i w efekcie negatywnie wpłynie na bioróżnorodność i ochronę przyrody. Takie zmiany będą mieć również wpływ na działalność sektora turystycznego, gdzie ludność jest uzależniona od tego źródła dochodów.

Zmiana statusu ochronnego wilka, w odniesieniu do gatunku, który nie jest już zagrożony wyginięciem, jest logiczną konsekwencją skutecznej ochrony. Eurodeputowani, którzy podpisali się pod wnioskiem są za umożliwieniem państwom członkowskim i władzom lokalnym ochrony najbardziej dotkniętych sektorów.

Nadmierna ochrona – z którą mamy obecnie do czynienia – nie tylko stwarza problemy hodowcom, ale paradoksalnie ma bardzo negatywny wpływ na wilki. Coraz częściej dochodzi do hybrydyzacji z psem domowym, ale również do trucia poprzez wykładanie zatrutych przynęt.

Zdaniem Eurodeputowanych teraz potrzebny jest zdrowy rozsądek!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.