piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościRekordowa migracja

Autor

Rekordowa migracja

Wilk migrując z Nieniec do Hiszpanii ustanowił nowy europejski rekord dając kolejny dowód, że zarządzanie populacją dużych drapieżników należy prowadzić z poziomu Unii Europejskiej.

Dzięki współpracy laboratoriów z Niemiec, Francji i Hiszpanii udowodniono najdalszą migrację wilka w Europie. Niemiecki osobnik pokonał ponad 1200 kilometrów. Pierwsze wiadomości spłynęły w 2022 roku z Francji, gdzie okazało się pobrana próbka pochodzi od wilka z Europy Środkowej.

Niemcy potwierdzili, że osobnik urodził się z w Dolnej Saksoni w 2020 roku. W zeszłym roku w lutym w Katalonii odkryto wilka o tym samym rodowodzie.

Wilcze odchody znaleziono dzięki niesamowitemu węchowi psów specjalnie przeszkolonych z Special Canine Group do identyfikacji odchodów dużych drapieżników. Wyniki zostały przesłane do Francji, gdzie potwierdzono, że to „niemiecki” wilk…

Odległość między lokalizacjami w Niemczech i Hiszpanii wynosi imponujące 1200 kilometrów w linii prostej, co czyni tę migrację najdłuższą, jaką kiedykolwiek udokumentowano dla wilka w Europie. Ten przykład pokazuje niezwykłą zdolność wilków do pokonywania dużych odległości, a tym samym kolonizowania nowych obszarów i wymiany genów pomiędzy populacjami.

Do tej pory najdłuższe zarejestrowane migracje wilka szarego wynosiły tysiąc kilometrów między Norwegią a Finlandią, 880 kilometrów między Niemcami a Białorusią i 800 kilometrów między Szwajcarią a Słowacją.

Migracja wilka z Niemiec, to pierwszy potwierdzony przypadek obecności wilka środkowoeuropejskiego w Hiszpanii. To fakt, który nie pozwala nam już wątpić, że duże drapieżniki są w stanie przemierzać setki kilometrów w poszukiwaniu nowych terenów!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.