piątek, 4 października, 2024
Strona głównaAktualności„Prezenty” Mikołaja

Autor

„Prezenty” Mikołaja

Minister Dorożała wniósł uwagę do ustawy o obronie ludności i obronie cywilnej. Chce badać myśliwych, którzy mają zwalczać skutki powodzi i pożarów.

Reklama

W projekcie ustawy – którą przygotowuje rząd Donalda Tuska – Polski Związek Łowiecki został wpisany, jako podmiot ochrony ludności, co wzbudziło wiele komentarzy ze strony aktywistów organizacji antyłowieckich.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach konsultacji zgłosiło propozycję wykreślenia naszego związku lub dopisania zmiany w ustawie łowieckiej wprowadzającej obowiązkowe badania, których zakres ustalałyby resort środowiska i spraw wewnętrznych.

Z opublikowanych dokumentów wynika, że propozycje ministra Dorożały nie zyskały poparcia Stałego Komitetu Rady Ministrów. W poprawionym projekcie dalej widnieje zapis wprowadzający do ustawy łowieckiej zmianę, że: „Polski Związek Łowiecki jest podmiotem ochrony ludności, który wykonuje zadania ochrony ludności przed zagrożeniami wywołanymi działaniami sił przyrody”.

Ministerstwo spraw wewnętrznych chce zapisać w ustawie, że Polski Związek Łowiecki ma chronić przed skutkami powodzi, wichur i pożarów. W tym miejscu warto przypomnieć, że myśliwi zawsze w trudnych chwilach pomagają.

Tak było również w 1992 roku, kiedy uczestniczyli w akcji gaszenia pożaru w Kuźni Raciborskiej, gdzie zginęło dwóch strażaków i spłonęło 50 wozów strażackich. Ogień strawił tam 10 tysięcy hektarów lasu. Po opanowaniu żywiołu myśliwi i leśnicy musieli odstrzelić wiele poparzonych zwierząt…

To jeden z wielu przykładów, gdzie nasza społeczność bez zapisu ustawowego broni ludzi i przyrodę. Bez wątpienia wpisanie Polskiego Związku Łowieckiego – który ma sprawnie funkcjonujące struktury w każdej gminie (koła łowieckie) – w skład obrony cywilnej jest słuszną decyzją.

Doskonale sprawdzamy się nie tylko w przypadku zagrożeń, które wywołują siły przyrody. Między innymi wojna na Ukrainie udowodniła, że myśliwi potrafią skutecznie ochronić lokalną ludność, zakłady pracy oraz miejsca publiczne.

Można podejrzewać, że minister Dorożała oraz jego doradcy nie przeczytali ze zrozumieniem projektu nowej ustawy, ale to mało prawdopodobne. Moim zdaniem „główny przyrodnik kraju” – tak przedstawia ministra Dorożałę pani minister Paulina Hennig-Kloska – chciał tylnymi drzwiami wprowadzić obowiązkowe badania do naszej ustawy…

Tym samym kolejny raz udowodnił, że nie rozumie, jakie zadania powinien realizować na stanowisku Głównego Konserwatora Przyrody. Jego negatywny stosunek do łowiectwa oraz leśników uniemożliwia mu podejmowanie racjonalnych decyzji. Dorożała musi odejść!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Nowy prezydent FACE

W zeszłym tygodniu przedstawiciele europejskich związków łowieckich, którzy reprezentują ponad 7 milionów myśliwych, spotkali się w Brukseli. Podczas Zgromadzenia Ogólnego FACE dokonano wyboru nowego prezesa FACE.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Koniec „zielonych” aktywistów

Adam Wajrak rozdziera szaty i nie przebiera w słowach krytykując premiera, który poparł obniżenie statusu ochrony wilka. Ten „krzyk” aktywistów ma rozmyć winę organizacji pseudoekologicznych za powódź…

Koniec polowań na kaczki

Podsekretarz Dorożała ogłosił dzisiaj, że siedem gatunków ptaków zniknie z „listy łowieckiej”. Tym razem pan Mikołaj chce chronić: słonki, ...