sobota, 17 maja, 2025
Strona głównaAktualnościPanika na półwyspie

Autor

Panika na półwyspie

Afrykański pomór świń uderza w serce włoskiej hodowli wieprzowiny. Stowarzyszenia rolników mówią o narodowej katastrofie i wzywają rząd do użycia armii.

Sytuacja wymyka się spod kontroli. Populację dzików we Włoszech szacuje się dwa miliony. Pierwszy przypadek ASF miał miejsce w styczniu 2022 roku. W ciągu półtora roku wirus rozprzestrzenił się w siedmiu regionach.

Reklama

Panikę wywołała jednak dopiero informacja przekazana 23 czerwca, w której służby weterynaryjne potwierdził znalezienie truchła dzika zakażonego wirusem w południowo-zachodniej Lombardii.

Rząd wydał dekret z mocą ustawy, który przewiduje jeszcze szersze kompetencje dla specjalnego komisarza, który ma koordynować działania służb weterynaryjnych w celu wyeliminowania ASF. Będzie odpowiedzialny za napisanie „nadzwyczajnego planu redukcji dzików na szczeblu krajowym i regionalnym”.

Reklama

W wielu tekstach i wypowiedziach włoskich polityków przewija się, że wojsko zostanie wykorzystane do poszukiwania padłych dzików, a drony będą wykorzystane do monitorowania aktywności i przemieszczania się dziczych watah…

Nikogo nie powinna dziwić panika. Hodowla trzody chlewnej jest jednym z filarów włoskiej hodowli zwierząt, a roczna sprzedaż produktów oscyluje na poziomie 11 miliardów euro. W branży pracuje 70 000 osób. Obecnie prawie 90 procent włoskiej hodowli trzody chlewnej koncentruje się we wspomnianej Lombardii…

Reklama

Doskonale widać, że Włosi nie mają żadnej strategii walki z wirusem. Wszystko wskazuje, że wirus rozleje się po całym półwyspie.

Nic nie dała zmiana prawa i możliwość strzelania do dzików na swoim gruncie, jaką kilka lat temu dano rolnikom. Problem z redukcją włoskiej populacji leżał w przepisach i podejściu władz do łowiectwa…

Wielkim rezerwuarem dla dziczej populacji były tereny wokół miast, gdzie aktywiści sprzeciwiali się odławianiu oraz ich zabijaniu. Drugim problemem były rezerwaty przyrody, w których nie wolno polować włoskim myśliwym.

Zarówno miasta jak i tereny chronione stanowią doskonale miejsca do rozrodu. Jeśli szacunki o dwumilionowej populacji są prawdziwe, to dzisiaj Włosi nie mają żadnych szans na opanowanie wirusa!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Cztery otrute wilki

Czesi prowadzą dochodzenie w sprawie czterech martwych wilków znalezionych w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Atak kleszczy

Kleszcze stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Mogą nas zarazić:wirusami, bakteriami i pasożytami.

Ireneusz Kwiatkowski 1954-2025

Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi Ireneusza Kwiatkowskiego - właściciela sklepu myśliwskiego Artemix.

Gwiazdy na emeryturze

Ikona francuskiego kina Brigitte Bardot cały czas - jak wiele innych gwiazd na emeryturze - chce istnieć w mediach i walczy z myśliwymi.

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

Zorganizowana grupa kłusowników

W największym procesie o kłusownictwo w Finlandii skazano 26 myśliwych.