piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościNocą z helikoptera

Autor

Nocą z helikoptera

Jelenie zostały sprowadzone do Australii w XIX wieku przez myśliwych, którzy chcieli polować na szlachetną zwierzynę. W ciągu ostatniego wieku liczba australijskich myśliwych jednak spadła, a populacja jeleni – które nie mają tu naturalnych drapieżników – stale przyrasta.

W latach 80 ubiegłego wieku było ich zaledwie 50 tysięcy, a dzisiaj populację szacuje się nawet na dwa miliony! Ten niekontrolowany przyrost jest powodem coraz większych problemów. Jelenie pożerają całą roślinność!

Chcąc rozwiązać problem władze wybrały radykalne rozwiązanie. Plan zakłada nocne operacje, podczas których zatrudnieni profesjonaliści będą strzelać z powietrza z broni wyposażonej w celowniki termowizyjne.

Ze względu na planowaną liczbę odstrzelonych sztuk nie przewiduje się zbierania tusz. Bardzo smutny koniec, który pokazuje konsekwencje, jakie generuje spadek presji łowieckiej…

Ten australijski przykład jest właściwym argumentem w dyskusji na temat odstrzału dzików. Przeciwnicy łowiectwa nieustannie powtarzają, że przyroda sama się wyreguluje i człowiek nie musi interweniować, co jest ewidentnym kłamstwem!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.