środa, 9 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościMyśliwi w Senacie

Autor

Myśliwi w Senacie

Pomysłodawcą i organizatorem konferencji „Wyzwania współczesnego łowiectwa w Polsce” był między innymi prof. Dariusz Gwiazdowicz – przewodniczący Komisji Kultury przy Naczelnej Radzie Łowieckiej, który ostatnio ujawnił, że inicjatywę chciał storpedować Zarząd Główny PZŁ.

Reklama
Prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wygłosił referat „100 lat historii Polskiego Związku Łowieckiego”

W styczniowej „Braci Łowieckiej” opublikował artykuł, w którym pan profesor napisał: „Gdy wszystko było uzgodnione, uaktywnili się członkowie ZG PZŁ, którzy udali się do senatu, aby storpedować tę koncepcję. To nie oni finansują tę konferencję, a mimo to starali się zniszczyć oddolną inicjatywę. Dla mnie jest to jaskrawy przykład tego, jak osobista niechęć członków ZG PZŁ do niektórych prelegentów ich zaślepia, zabija racjonalność myślenia i sprawia, że działają oni na szkodę nas wszystkich.”

Po wysłuchaniu referatów prezentowanych przez profesorów oraz przeprowadzeniu kilku ciekawych rozmów w kuluarach z parlamentarzystami można napisać, że jesteśmy zgodni w podstawowej kwestii – władze Polskiego Związku Łowieckiego powinni wybierać myśliwi!

Reklama

Prelegenci omówili wszystkie problemy, jakie stoją przed myśliwymi i Polskim Związkiem Łowieckim. Gorzkich słów musiał wysłuchać nominat Solidarnej Polski, który obecnie pełni funkcję łowczego krajowego Paweł Lisiak.

Nominat Solidarnej Polski pełniący funkcję łowczego krajowego – Paweł Lisiak

W imieniu władz Polskiego Związku Łowieckiego głos zabrał prezes NRŁ Rafał Malec, który przypomniał nasze dokonania, rolę łowiectwa w systemie ochrony przyrody, dewastujące zmiany prawne, jakie wprowadzono w 2018 roku i zaapelował, aby w przyszłe nowelizacje ustawy łowieckiej nie odbywały się bez myśliwych. Na zakończenie swojego wystąpienia podziękował Senatorom za możliwość zorganizowania konferencji w naszym Parlamencie.

Reklama
W imieniu władz PZŁ wystąpił prezes NRŁ Rafał Malec

Na konferencji przedstawiono wiele ciekawych informacji i kontrowersyjnych tez, które warto szerzej omówić w najbliższym czasie. Bez wątpienia takie spotkania służą z jednej strony wymianie poglądów, ale również dobitnie pokazują, że w gronie myśliwych jest wiele osób, które powinny zasiadać z zespołach tworzących strategię dla łowiectwa, co kilkukrotnie podkreślał prowadzący konferencję Senator Zdzisław Pupa.

Konferencja pt. „Wyzwania współczesnego łowiectwa w Polsce” można obejrzeć na stronie Senatu LINK

Oprawę konferencji zapewnił Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju
Poczęstunek sfinansowany został przez myśliwych Romana i Marcina Idźczaka. Przygotował go niezawodny Kuba Wolski, a smak serwowanej dziczyzny osobiście sprawdził minister Edward Siarka
W konferencji uczestniczyła pani Poseł Urszula Pasławska (PSL) – na fotografii razem z organizatorem prof. Dariuszem Gwiazdowiczem
Konferencji towarzyszyła wystawa „Na Tropach Historii Polskich Myśliwych” przygotowana przez Klub Kolekcjonerów i Kultury Łowieckiej. Na fotografii mec. Witold Daniłowicz i Leszek Szewczyk
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.