piątek, 18 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościMajówka w Woli Gułowskiej

Autor

Majówka w Woli Gułowskiej

Po raz piętnasty Wola Gułowska „zazieleniła” się od myśliwskich strojów organizacyjnych.

Jak zwykle sztandary nadały kolorytu kilkusetmetrowej paradzie łowieckiej zmierzającej z siedziby WKŁ 304 „Ryś” do gułowskiego Sanktuarium Maryjnego ojców Karmelitów, gdzie mszę św. w oprawie muzycznej zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego pod batutą Mieczysława Leśniczaka celebrowali księża Marek Antonowicz – kapelan siedleckich myśliwych, o. przeor Mieczysław Jankowski i o. Adam Rusek.

Reklama
Tegoroczna frekwencja na posiłku św. Huberta pobiła wszelkie rekordy

Piętnastolecie Majówki Myśliwskiej w Woli Gułowskiej zbiegło się z jubileuszem setnej rocznicy powstania PZŁ. Goście imprezy: lokalni parlamentarzyści, Adam Wróblewski – członek Naczelnej Rady Łowieckiej, wójt gminy Adamów Karol Ponikowski, nadleśniczowie, myśliwi i ich rodziny gromkimi oklaskami podziękowali Adamowi Stępniakowi – członkowi honorowemu PZŁ, pomysłodawcy i głównemu organizatorowi wszystkich edycji majówki za wyjątkowe zaangażowanie w utrzymanie ciągłości imprezy. Życzono seniorowi dużo zdrowia i udanych spotkań na majówkach w kolejnych latach.

Łowczy okręgowy zapoznał obecnych z historią PZŁ, po czym zaprosił odznaczonych do ceremonii wręczenia odznaczeń. Medal Św. Huberta zawisł na sztandarze koła łowieckiego „Bojmie” w Łupinach. Złom otrzymali: Jerzy Osiak, Stanisław Kurylak, Lech Stoń i Jerzy Miazek. Złotym medalem Zasługi Łowieckiej udekorowano Tadeusza Zalewskiego. Wręczono też 10 medali srebrnych 8 brązowych i 8 Za Zasługi dla Okręgu Siedleckiego.

Reklama

Po nabożeństwie w ogrodach przyklasztornych odbyła się tradycyjna biesiada, w której uczestniczyło około 700 myśliwych i mieszkańców okolicznych wiosek. Tegoroczna frekwencja na posiłku św. Huberta pobiła wszelkie rekordy. Serwowano grochówkę i pieczyste z dziewięciu dzików.

O myśliwskie jadło zadbali członkowie rodzinnej firmy Kędrów z Kożuchówki. Na deser podano pyszne ciasta i dwa wielkie torty, z bogatym przybraniem informującym o jubileuszach.

Reklama

Majówka w Woli Gułowskiej jest doskonałym przykładem prawidłowego kształtowania relacji między myśliwymi, a mieszkańcami obwodów łowieckich.

Podczas majówki można było kupić dwie karty pocztowe projektu Anny Moniki Bloch

Po posiłku i zaspokojeniu pragnienia na ołtarzu polowym obok sanktuarium w specjalnym repertuarze myśliwskim wystąpił Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod batutą Mieczysława Leśniczaka.

Karta pocztowa z okazji 100-lecia PZŁ

Adam Stępniak, jak co roku, zadbał o bogate udokumentowanie kolekcjonerskie imprezy. Na stoisku pocztowym można było nabyć znaczki i karty pocztowe wydane z okazji 100-lecia PZŁ, a także wydania lokalne – znaczek spersonalizowany autorstwa autora artykułu i dwie kartki pocztowe projektu Anny Moniki Bloch. Faleryści otrzymali dwie oznaki projektu Eugeniusza Ochnio nawiązujące do 100-lecia PZŁ i 15-lecia majówki.

Oznaka projektu Eugeniusza Ochnio z okazji 15 myśliwskiej majówki

W prywatnych dyskusjach myśliwi z dezaprobatą odnosili się do aktualnej sytuacji i konfliktów między demokratycznie wybraną Naczelną Radą Łowiecką, a partyjnymi nominatami zasiadającymi w Zarządzie Głównym PZŁ.

Medal zaprojektowany przez Eugeniusza Ochnio

Materialnym wyrazem tej dezaprobaty jest medal zaprojektowany przez Eugeniusza Ochnio, przedstawiający połamany wieniec jelenia – swoisty symbol aktualnej kondycji PZŁ. To już druga praca naszego artysty plastyka, która jest protestem przeciwko niszczeniu polskiego łowiectwa!

Medal zaprojektowany przez Eugeniusza Ochnio

Fot z archiwum WKŁ 304 „Ryś” 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.