niedziela, 6 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościKonfliktowe do odstrzału

Autor

Konfliktowe do odstrzału

Niemiecki związek łowiecki (DJV) od dawna krytykował politykę ochrony wilków. Podstawowym problemem jest – tak jak w Polsce – jest oszacowanie wielkość populacji. Zdaniem myśliwych obecnie w tym kraju żyje około 1800 wilków. Konflikt i brak akceptacji narastał szczególnie wśród hodowców zwierząt gospodarskich.

Reklama

Najwięcej wilków bytuje w Saksonii, Saksonii-Anhalt, Brandenburgii i Dolnej Saksonii. Myśliwi i rolnicy wielokrotnie zwracali uwagę, że populacja tych drapieżników przewyższa możliwą do akceptacji liczbę zwierząt, a jako przykład właściwej strategii wskazywali sąsiednią Francję, gdzie ustalono górną granicę na 500 osobników.

Ostatnia nowelizacja federalnej ustawy o ochronie przyrody daje możliwość rozwiązywania konfliktów z wilkami. Niemieckie związek łowiecki uważa tą poprawkę za pierwszy krok we właściwym kierunku i wzywa do kolejnych zmian, które zagwarantują ochronę dla psów myśliwskich.

Reklama

Zwracają również uwagę, że dynamicznie rosnąca populacja wilków w Niemczech wymaga kompleksowego planu działania. W tym utworzenia obszarów, w których wilki nie będą tolerowane szczególnie w pobliżu obszarów miejskich.

Poprawka daje teraz krajom związkowym możliwość wydania własnych przepisów dotyczących bardziej skutecznego zarządzania wilkami. Rada federalna zakazała również karmienia wilków i nałożyła obowiązek usuwania wilczych mieszańców ze środowiska naturalnego.

Reklama

Opinie niemieckich naukowców wykazują, że osiągnięto już korzystny stan zachowania wilka w tym kraju. Dlatego jest możliwe aktywne zarządzanie tym drapieżnikiem. Ich zdaniem to jedyny sposób na zapewnienie trwałego współistnienia i budowania akceptacji wobec wilka w społeczeństwie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.