wtorek, 15 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościKolejna ofiara niedźwiedzia

Autor

Kolejna ofiara niedźwiedzia

Śmierć 19-letniej turystki zaostrza dyskusję na temat niedźwiedzi w Rumunii.

Kolejny śmiertelny atak niedźwiedzia wywołał w Rumunii ogromne emocje. Rumuński rząd chce przerwać wakacje parlamentarzystom, aby zliberalizować prawo dotyczące odstrzału dużych drapieżników.

Reklama

Ofiara jeszcze żyła

Do zdarzenia doszło 9 lipca. Niedźwiedź zaatakował parę turystów na popularnym szlaku turystycznym w pobliżu wodospadu w dolinie Spumoasa, Według lokalnych mediów mężczyzna uciekł, ale niedźwiedź złapał młodą kobietę i jej ciało zawlókł do trudno dostępnego wąwozu. Ofiara jeszcze żyła i zdołała wybrać numer alarmowy, ale kiedy ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia, znaleźli jej ciało „bez oznak życia”.

Ekipa ratowników musiała jednak najpierw zastrzelić niedźwiedzia, ponieważ nie chciał ich dopuścić do swojej zdobyczy. Kobieta miała liczne ślady ugryzień na kończynach oraz karku. Badania mają stwierdzić, czy niedźwiedź nie miał wścieklizny, co tłumaczyłoby jego wyjątkowo agresywne zachowanie.

Reklama

Chronić życie ludzkie

Na incydent zareagował także prezydent Rumunii, który udał się w pobliże miejsca, gdzie doszło do ataku: „Jestem zszokowany tym wydarzeniem” – powiedział Klaus Iohannis i wezwał do wprowadzenia prawa, które będzie szanować europejskie standardy ochrony przyrody, ale jednocześnie pozwoli chronić ludzi. „Jest za dużo niedźwiedzi, jest za dużo konfliktów i to nie może trwać dłużej”.

Premier Rumunii Marcel Ciolacu chce jeszcze większej liberalizacji przepisów. Obecnie można odstrzelić agresywne niedźwiedzie, ale po ostatnim wypadku rząd jest za wprowadzeniem przepisów, które pozwolą eliminować wszystkie niedźwiedzie zbliżające się do osiedli ludzkich.

Reklama

Ofiary śmiertelne

Obecnie rumuńską populację niedźwiedzi szacuje się na około 8000 osobników, dlatego Rumunia zwróciła się do Unii Europejskiej o rozważenie zmiany statusu ochrony dla dużych drapieżników. Według oficjalnych danych niedźwiedzie w Rumunii w ciągu ostatnich 20 lat zabiły 26 osób, a 274 poważnie raniły. Tylko w zeszłym roku było 7500 zgłoszeń na numer alarmowy…

Zdaniem ekspertów nie ulega wątpliwości, że zachowanie niedźwiedzi różni się w zależności od stopnia przyzwyczajenia do człowieka. Na obszarach słabo zaludnionych uciekają, gdy tylko wyczują zapach ludzi. Jednak na obszarach intensywnie odwiedzanych przez turystów, takich jak Karpaty Południowe, nie wykazują już żadnej nieśmiałości.

W Rumunii i na Słowacji jest podobna sytuacja. Skala konfliktów każdego roku jest coraz większa. W Polsce niedźwiedzie występują w Bieszczadach, Tarach i Beskidach. W tych miejscach myśliwi powinni napotkanych turystów i grzybiarzy informować o grożącym zagrożeniu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…