poniedziałek, 21 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościHiszpanie rozszyfrowali wirusa

Autor

Hiszpanie rozszyfrowali wirusa

Zespół hiszpańskich naukowców rozszyfrował – za pomocą techniki krio-mikroskopii elektronowej – trójwymiarową strukturę wirusa ASF. Odkrycie pomoże w poszukiwaniu szczepionki przeciwko temu patogenowi!

Naukowcom udało się w końcu poznać architekturę wirusa, co jest warunkiem koniecznym do poznania jego budowy i możliwości jego zwalczania. Kilka dziesięcioleci bezskutecznie walczymy z tym patogenem, który wykazuje wysoką odporność i rozprzestrzenia się między innymi poprzez kontakt z żywymi lub martwymi dzikami, a także poprzez produkty oraz przedmioty pochodzenia wieprzowego.

Choroba zabija dziki oraz domowe świnie, co ma ogromne konsekwencje gospodarcze dla krajów, w których występuje. W Hiszpanii obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto pod koniec lat 50. XX wieku, co spowodowało zakaz eksportu żywych zwierząt i produktów wieprzowych do 1995 r.

Dzisiaj zagrożona jest cała Europa. Wirus „idzie” od wschodu, ale największe straty wywołuje Chinach, Mongolii, Wietnamie, Kambodży i Filipinach. Tam miesięczne straty szacowane są na 20 milionów dolarów! Badania Hiszpanów zbiegły się w czasie z podobnymi odkryciami, które przeprowadzono w Chinach. Naukowcy intensywnie pracują i prawdopodobnie jesteśmy coraz bliżej znalezienia rozwiązania, które pozwoli nam skutecznie eliminować wirusa ASF.

Reklama
http://www.jbc.org/content/early/2019/10/24/jbc.AC119.011196.abstract?sid=48f3d5fe-45e9-4b26-bfb8-3cc6b4342ee2
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.