sobota, 19 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościHiszpanie rozszyfrowali wirusa

Autor

Hiszpanie rozszyfrowali wirusa

Zespół hiszpańskich naukowców rozszyfrował – za pomocą techniki krio-mikroskopii elektronowej – trójwymiarową strukturę wirusa ASF. Odkrycie pomoże w poszukiwaniu szczepionki przeciwko temu patogenowi!

Naukowcom udało się w końcu poznać architekturę wirusa, co jest warunkiem koniecznym do poznania jego budowy i możliwości jego zwalczania. Kilka dziesięcioleci bezskutecznie walczymy z tym patogenem, który wykazuje wysoką odporność i rozprzestrzenia się między innymi poprzez kontakt z żywymi lub martwymi dzikami, a także poprzez produkty oraz przedmioty pochodzenia wieprzowego.

Reklama

Choroba zabija dziki oraz domowe świnie, co ma ogromne konsekwencje gospodarcze dla krajów, w których występuje. W Hiszpanii obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto pod koniec lat 50. XX wieku, co spowodowało zakaz eksportu żywych zwierząt i produktów wieprzowych do 1995 r.

Dzisiaj zagrożona jest cała Europa. Wirus „idzie” od wschodu, ale największe straty wywołuje Chinach, Mongolii, Wietnamie, Kambodży i Filipinach. Tam miesięczne straty szacowane są na 20 milionów dolarów! Badania Hiszpanów zbiegły się w czasie z podobnymi odkryciami, które przeprowadzono w Chinach. Naukowcy intensywnie pracują i prawdopodobnie jesteśmy coraz bliżej znalezienia rozwiązania, które pozwoli nam skutecznie eliminować wirusa ASF.

Reklama
http://www.jbc.org/content/early/2019/10/24/jbc.AC119.011196.abstract?sid=48f3d5fe-45e9-4b26-bfb8-3cc6b4342ee2
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konfliktowe niedźwiedzie

Seria ataków niedźwiedzi w Japonii. Zaginął myśliwy - rząd ogłasza stan wyjątkowy.

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”