środa, 9 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościFrancja chroni rolników

Autor

Francja chroni rolników

Protesty rolników wymusiły na władzach Francji opracowanie planu ochrony i zarządzania dużymi drapieżnikami. Podstawowym założeniem było określenie docelowej liczebności wilków, którą ustalono na 500 sztuk! Po osiągnięciu tego celu przyrost naturalny jest redukowany. W 2019 roku odstrzelono 40 wilków.

Reklama

Od 2021 redukuje się populację wilków mniej więcej o 19 procent. W poprzednim roku odstrzelono 168 konfliktowych osobników. Ostatnia z nich – wadera – została odstrzelona w nocy 30 grudnia 2022 r. podczas siódmego ataku na stado owiec w regionie Rhône-Alpes.

Departament Różnorodności Biologicznej szacuje populację francuskich wilków na 528-633 osobników, dlatego tegoroczny limit odstrzału zwiększono do 174 sztuk!

Reklama

Jak widać w zachodniej Europie – gdzie obowiązuje takie samo prawo jak w Polsce – politycy odpowiedzialni za zarządzanie zasobami przyrodniczymi nie podają się presji środowisk antyłowieckich. Zlecają naukowcom opracowanie planu zarządzania i konsekwentnie go realizują.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.