piątek, 4 października, 2024

Autor

Dekada bez kotów

Szwajcarzy zadecydują w referendum, czy wprowadzić zakaz hodowli i importu kotów na 10 lat. Celem tego działania ma być odbudowanie bioróżnorodności.

Reklama

W Szwajcarii stowarzyszenia ekologiczne przyłączyły się do myśliwych, ponieważ dostrzegły zagrożenie, jakie stanowią zdziczałe koty domowe. To dzisiaj jeden z najważniejszych problemów, jaki należy rozwiązać.

Referendum zostanie przeprowadzone, jeśli pomysłodawcy zbiorą pod projektem 100 000 podpisów w 18 miesięcy. Zdaniem biologów moratorium powinno ograniczyć populację kotów do poziomu niezagrażającego lokalnej faunie.

Coraz więcej europejskich krajów wprowadza obowiązek czipowania kotów z równoczesnym bardzo wysokim karaniem właścicieli, jeśli pupil zostanie złapany poza domem lub znaleziony martwy.

Wielu biologów przeprowadza badania na temat wpływu kotów domowych na przyrodę. Między innymi na hiszpańskiej wyspie Gran Canaria każdego roku zabijają około 1,7 miliona zwierząt. Skala szkód, jakie wyrządzają jest trudna do wyobrażenia, dlatego coraz częściej są określane, jako „wielki problem środowiskowy”.

W USA 80 milionów dzikich i domowych kotów zabija rocznie cztery miliardy ptaków. Naukowcy nie mają wątpliwości, że należą dziś do najbardziej szkodliwych gatunków inwazyjnych – niezależnie od kontynentu – ich obecność niszczy ekosystemy.

W naszym kraju żyje około sześciu milionów kotów. Naukowcy z SGGW szacują, że zabijają 144 milionów ptaków każdego roku! Te wstrząsające dane cały czas nie robią wrażenia na politykach.

Podsekretarz Dorożała razem ze swoimi koleżankami i kolegami z antyłowieckiej koalicji „Niech żyją” widzą wyłącznie problem w zastrzeleniu i zjedzeniu przez myśliwych 111 tysięcy ptaków łownych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Nowy prezydent FACE

W zeszłym tygodniu przedstawiciele europejskich związków łowieckich, którzy reprezentują ponad 7 milionów myśliwych, spotkali się w Brukseli. Podczas Zgromadzenia Ogólnego FACE dokonano wyboru nowego prezesa FACE.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Koniec „zielonych” aktywistów

Adam Wajrak rozdziera szaty i nie przebiera w słowach krytykując premiera, który poparł obniżenie statusu ochrony wilka. Ten „krzyk” aktywistów ma rozmyć winę organizacji pseudoekologicznych za powódź…

Koniec polowań na kaczki

Podsekretarz Dorożała ogłosił dzisiaj, że siedem gatunków ptaków zniknie z „listy łowieckiej”. Tym razem pan Mikołaj chce chronić: słonki, ...