sobota, 4 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościSojusz myśliwsko-chłopski

Autor

Sojusz myśliwsko-chłopski

Nie wszyscy wierzą w potrzebę współpracy z rolnikami, dla części z nas rolnik to cwaniak, co sieje umyślnie kukurydzę pod lasem. Jednak poparliśmy ich, kiedy walczyli z „zielonym ładem”, choć ten projekt, to zbawienie dla zwierzyny drobnej. Rolnicy mogą się nam odwdzięczyć i z możliwości tej korzystają.

Szlak przetarli rolnicy, skupieni w Izbie Rolniczej Powiatu Sępoleńskiego w województwie kujawsko-pomorskim. Na niedawnym posiedzeniu Rada Powiatowa Powiatu Sępoleńskiego Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej podjęła uchwałę, o której mówić trzeba koniecznie. To głos rolników w sprawie jawnych i jeszcze ukrytych pomysłów zmiany prawnego otoczenia polskiego łowiectwa. Dokument wart jest tego, aby przytoczyć go w całości:

„Rada Powiatowa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Sępoleńskiego wnosi o uwzględnienie głosu rolników w dyskusji nad zmianami w przepisach, związanych z łowiectwem, gdyż będą one miały zasadniczy wpływ na gospodarkę rolną i leśną.

Z dużym niepokojem przyjmujemy informację o planach wprowadzenia zakazu, lub ograniczenia, polowań zbiorowych i komercyjnych. Polowania te są nie tylko skutecznym sposobem redukcji nadmiernego pogłowia zwierząt łownych, ale także źródłem dochodów kół łowieckich, potrzebnych do wypłaty odszkodowań za straty w uprawach rolnych.

Reklama

Sprzeciwiamy się planowanemu ograniczeniu polowań na terenach lasów społecznych. Takie ograniczenia spowodują utworzenie enklaw, w których nie niepokojona zwierzyna będzie mogła bez trudu przemieszczać się do miast, jak również będzie żywym rezerwuarem wirusa ASF. Taki stan rzeczy będzie generował liczne niepokoje społeczne i konflikty.

Uważamy za niewłaściwe ograniczenie myśliwym używania nokto i termowizji do celów łowieckich. Ten wysoce specjalistyczny sprzęt poprawia nie tylko skuteczność polowań, ale także ogranicza możliwość wystąpienia pomyłki i podnosi bezpieczeństwo podczas redukcji dzików.

Reklama

Jesteśmy także przeciwni zwiększeniu odległości od zabudowań ze 150. metrów do 500. metrów podczas polowania. Przy dużym rozproszeniu zabudowy zapis taki uniemożliwi ochronę pól na bardzo dużym areale, co przełoży się na duże straty w uprawach rolnych, a także spowoduje niekontrolowane zbliżenie się zwierząt zainfekowanych wirusem ASF do tychże gospodarstw.

Uważamy, że w obecnej dobie stanowisko, prezentowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mówiące, że należy ograniczyć odstrzał dzików, bo jest to nieskuteczny sposób walki z afrykańskim pomorem świń, jest wysoce nieodpowiedzialne i świadczy o braku troski o polską gospodarkę rolną. Tym bardziej, że rozrzedzenie populacji dzików jest zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej.

W związku z powyższym , w celu poprawy pracy polskich rolników, oraz lepszego skoordynowania działań, zmierzających do ograniczenia występowania wirusa ASF, domagamy się przejęcia kompetencji z zakresu leśnictwa i łowiectwa przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

Tyle rolnicy z powiatu sępoleńskiego. Powzięta przez nich uchwała trafiła do resortu klimatu i środowiska, a także na biurka wszystkich parlamentarzystów województwa kujawsko-pomorskiego.

Oczywiście, nie sposób zgodzić się z postulatem oddania leśnictwa i łowiectwa pod władanie ministra rolnictwa. Obecne, napięte relacje z resortem środowiska wynikają wyłącznie z niekompetencji i uprzedzeń jego kierownictwa. Nie zmienia to faktu, że leśnictwo i łowiectwo są elementami ochrony środowiska, zatem przy tym resorcie powinien pozostać nadzór nad lasami i łowiectwem. Pozostałe postulaty rolników, zawarte w uchwale Izby, są całkowicie zbieżne z oczekiwaniami myśliwych.

Izby rolnicze to duża siła i rzeczywista reprezentacja polskich rolników. Współpraca myśliwych z Izbami jest konieczna. Zarząd Główny PZŁ, siłą rzeczy również jego agendy okręgowe, podporządkowany formalnie resortowi środowiska, nie w każdej sprawie opowie się za racją myśliwych. Ważne zatem będą inicjatywy oddolne. Zarządy kół łowieckich powinny zacieśnić współpracę z powiatowymi izbami rolniczymi. Jeśli z całego kraju popłynie głos, jak z Sępolna, nie sposób go będzie ignorować.

Wkrótce czas koniecznych spotkań z Izbami przy opiniowaniu projektów rocznych planów łowieckich. To dobra okazja do otwartej rozmowy.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Słowacja odstrzeli 74 wilków

Słowacja znosi ochronę wilka. Myśliwi mogą odstrzelić w tym sezonie 74 wilków, a minister prosi ich, aby dobrze wykorzystali najbliższe dwa tygodnie.

Łowieckie podsumowanie 2024 roku

Największym sukcesem w kończącym się roku była demonstracja myśliwych pod Sejmem, a porażką łamanie prawa przez Naczelną Radę Łowiecką.

Spełnienia wszelkich zamierzeń łowi...

W tym - dobiegającym końca - roku nie było zbyt wiele sukcesów, dlatego żegnany go bez żalu. Warto sobie jednak przypomnieć o pracy, która zostaje za nami, a która konsekwentnie zmusza nas do dalszych planów, projektów, do nowych wyzwań, jakich zawsze jesteśmy gotowi się podjąć – dla ogólnego dobra, dla całej społeczności myśliwskiej!

Profesorskie szaraki

Dla redaktora łowiectwo to przede wszystkim ludzie. Od początku swej polowaczki do lasu sam jeździł rzadko, a teraz chyba wcale. Zawsze z kimś, zawsze w towarzystwie. A już zbiorówki wprost uwielbia i od października do połowy stycznia praktycznie wszystkie weekendy spędza na polowaniach zbiorowych.

Rocznie koty domowe zabijają miliar...

W USA trwa burzliwa debata na temat odpowiedzialności właścicieli zwierząt domowych i konieczności wprowadzenia zmian w prawie, aby chronić dziką przyrodę.

Dorożała – miarka się przebra...

Przewodnicząca sejmowej podkomisji do spraw wypracowania nowej krajowej strategii leśnej Magdalena Filiks (KO) nie ma wątpliwości, że ministerstwo środowiska fatalnie funkcjonuje, a zachowanie podsekretarza Dorożały jest skandaliczne!