piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościSukcesy w zwalczaniu ASF - mają Niemcy

Autor

Sukcesy w zwalczaniu ASF – mają Niemcy

Nasi sąsiedzi z dumą ogłaszają likwidację kolejnych stref zagrożenia. W Polsce ASF stale się rozprzestrzenia.

Brandenburgia i Meklemburgia-Pomorze Przednie znoszą kolejne strefy występowania afrykańskiego pomoru świń. Tym samym przestają obowiązywać ograniczenia dla myśliwych i hodowców trzody chlewnej, czyli nie ma ograniczeń w transporcie świń, a myśliwi mogą wprowadzać do obrotu mięso z upolowanych dzików.

To kolejny sukces Niemców w walce z wirusem. Podstawową przesłanką zniesienia przez Komisję UE stref zagrożenia to brak nowych przypadków i ognisk przez okres 12 miesięcy!

Sytuacja w dalszym ciągu będzie jednak ściśle monitorowana. Nadal będą prowadzone poszukiwania martwych dzików. Wszystkie odstrzelone i padłe dziki będą badane na obecność wirusa.

Na obszarze gdzie zniesiono strefy rozpocznie się demontaż ogrodzeń. Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozostanie stabilna Niemcy planują w tym roku zniesienie kolejnych stref objętych ograniczeniami…

Władze landów i powiatów dziękują wszystkim zaangażowanym w zwalczanie ASF. Minister rolnictwa Meklemburgii-Pomorza Przedniego dr. Till Backhaus wyraził swoją radość i ulgę: „Wszyscy ciężko pracowaliśmy – władze, leśnicy, myśliwi i oczywiście hodowcy trzody chlewnej, którzy przez wiele miesięcy musieli przestrzegać rygorystycznych środków bezpieczeństwa.”

W sumie zainstalowano około 135 kilometrów stałych ogrodzeń w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i około 100 kilometrów w Brandenburgii w celu powstrzymania ASF. Niemcy nie ukrywają, że sukces w zwalczaniu epidemii zawdzięczają stałemu monitorowaniu populacji dzików na zapowietrzonym obszarze oraz intensyfikacji odstzału.

Przez cały okres prowadzono intensywne poszukiwania, w którym brało udział 80 specjalnie wyszkolonych psów do wyszukiwania padłych dzików. Tym sposobem zdołano usunąć zakażony materiał z terenu i przerwać łańcuch infekcji!

Pierwszy potwierdzony przypadek wirusa afrykańskiego pomoru miał miejsce w Brandenburgii we wrześniu 2020 roku. Do tej pory oficjalnie zdiagnozowano 3235 przypadków ASF w Brandenburgii i 2265 w Saksonii. W Meklemburgii-Pomorzu Przednim potwierdzono tylko 47 przypadków.

W naszym kraju nie mamy sukcesów. Wirus nieustannie rozprzestrzenia się na nowe obszary. Z Białorusi, Ukrainy i obwodu kaliningradzkiego oraz Słowacji cały czas przechodzą chore dziki. W sumie w ciągu trzech ostatnich lat mieliśmy 7499 potwierdzonych przypadków chorych dzików i 163 ognisk w chlewniach.

W 2023 mamy już 2167 przypadków chorych dzików i 25 ognisk w chlewniach
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.