piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościGorączka krwotoczna jeleni

Autor

Gorączka krwotoczna jeleni

W listopadzie ubiegłego roku Hiszpanie oficjalnie potwierdzili występowanie krwotocznej gorączki jeleni (EHD). Źródła weterynaryjne wskazują, że wirus zaatakował ponad 30 gospodarstw.

EHD to wirus przenoszony przez komary. Atakuje dzikie i domowe przeżuwacze. Podobnie jak ASF jest nieszkodliwy dla ludzi Choroba dziesiątkuje populację łosi, jeleni, danieli i saren. Śmiertelność wynosi nawet 90 procent!

Wirus krąży w Ameryce Północnej, Australii, Azji i Afryce. Największe spustoszenie sieje wśród dzikich zwierząt. Objawy to wysoka gorączka, zaburzenia oddychania, obrzęk głowy, siny język. Szacuje się, że w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych choroba zabiła 15 000 jeleni.

W tej chwili nie ma skutecznego lekarstwa, ani szczepionki. Jelenie zabite przez EHD nie są źródłem infekcji dla ludzi ani innych zwierząt, ale służby sanitarne odradzają spożywania zwierząt, które wyglądały na chore.

Po roku w Hiszpanii pada dziennie ponad 400 krów, co budzi duże zaniepokojenie. W sierpniu rolnicy ponieśli stratę w wysokości prawie 16 mln euro. Padają jelenie i sarny. Jeszcze w lipcu było tylko kilka ognisk ale obecnie wirus rozlał się po Hiszpanii.

Wstępne szacunki mówią, że w sierpniu padnie ponad 13 000 krów. Rolnicy czekają na decyzje władz. Wszystko wskazuje, że będą zmuszeni zlikwidować hodowlę bydła. Żądają pokrycia utraconych zysków, oraz ustanowienia linii pomocowych na zakup środków owadobójczych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.