czwartek, 3 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościGorączka krwotoczna jeleni

Autor

Gorączka krwotoczna jeleni

W listopadzie ubiegłego roku Hiszpanie oficjalnie potwierdzili występowanie krwotocznej gorączki jeleni (EHD). Źródła weterynaryjne wskazują, że wirus zaatakował ponad 30 gospodarstw.

Reklama

EHD to wirus przenoszony przez komary. Atakuje dzikie i domowe przeżuwacze. Podobnie jak ASF jest nieszkodliwy dla ludzi Choroba dziesiątkuje populację łosi, jeleni, danieli i saren. Śmiertelność wynosi nawet 90 procent!

Wirus krąży w Ameryce Północnej, Australii, Azji i Afryce. Największe spustoszenie sieje wśród dzikich zwierząt. Objawy to wysoka gorączka, zaburzenia oddychania, obrzęk głowy, siny język. Szacuje się, że w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych choroba zabiła 15 000 jeleni.

Reklama

W tej chwili nie ma skutecznego lekarstwa, ani szczepionki. Jelenie zabite przez EHD nie są źródłem infekcji dla ludzi ani innych zwierząt, ale służby sanitarne odradzają spożywania zwierząt, które wyglądały na chore.

Po roku w Hiszpanii pada dziennie ponad 400 krów, co budzi duże zaniepokojenie. W sierpniu rolnicy ponieśli stratę w wysokości prawie 16 mln euro. Padają jelenie i sarny. Jeszcze w lipcu było tylko kilka ognisk ale obecnie wirus rozlał się po Hiszpanii.

Reklama

Wstępne szacunki mówią, że w sierpniu padnie ponad 13 000 krów. Rolnicy czekają na decyzje władz. Wszystko wskazuje, że będą zmuszeni zlikwidować hodowlę bydła. Żądają pokrycia utraconych zysków, oraz ustanowienia linii pomocowych na zakup środków owadobójczych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.

Drugi termin – oszukiwanie de...

Znacie to powiedzenie - najpierw stwarzamy problem, a potem go bohatersko rozwiązujemy. Pasuje jak ulał do propozycji Naczelnej Rady Łowieckiej, która chce obniżyć kworum na Walnych Zgromadzeniach Kół.

Debata o ustroju PZŁ

Samorządność coraz bliżej. Podczas sejmowej podkomisji rozgorzała bardzo gorąca dyskusja i do projektu nowelizacji ustawy łowieckiej wróciły narzędzia nadzorcze.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.