piątek, 18 października, 2024

Autor

Tragiczny wypadek

W poniedziałek 5 września 2022 roku 55-letni myśliwy wyruszył na polowanie indywidualne w Bawarii, ponieważ nie wrócił – krewni oraz jego koledzy wyruszyli na poszukiwania. Po kilku godzinach znaleźli go martwego.

Wyniki śledztwa wskazują na tragiczny wypadek. Powodem śmierci była rana postrzałowa. Jednak nic nie wskazuje na postrzelenie przez innego myśliwego, czy samobójstwo. Pocisk – który go zabił – pochodził z jego sztucera Steyer Mannlicher w kalibrze .243 Winchester.

Myśliwy w niewyjaśnionych okolicznościach zszedł ze ścieżki w teren porośnięty jeżynami. Według policji potknął się i upadł. Broń była odbezpieczona i doszło do niekontrolowanego wystrzału…

Nasz regulamin polowań w rozdziale trzecim, który reguluje bezpieczne obchodzenie się z bronią jasno stanowi, że w czasie poruszania się w terenie nierównym, zakrzewionym, grząskim, śliskim, w głębokim śniegu, w momencie karcenia psa lub odbierania od niego aportu, oraz troczenia ptactwa – broń musi być zabezpieczona przed możliwością oddania strzału.

Przyczyną większości wypadków na polowaniu jest złamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W obecnie produkowanej broni nie znajdziemy już przyspieszników, których użycie opisuje wspomniany regulamin. Używa się ich jedynie na polowaniu indywidualnym, przy czym jego naciąganie może nastąpić dopiero po dokładnym rozpoznaniu zwierzyny i złożeniu się do strzału; jeżeli strzał nie nastąpił, broń należy zabezpieczyć przed możliwością oddania strzału, a następnie zwolnić przyspiesznik.

Dzisiaj myśliwy samodzielnie ustawia siłę nacisku na spust. Nasza broń ma napinaną iglicę lub trójpozycyjne bezpieczniki, ale jeśli z odbezpieczoną bronią poruszamy się w łowisku to jeden krok może zadecydować o naszym życiu i śmierci.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.