piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościKleszcze zabijają łosie

Autor

Kleszcze zabijają łosie

Maine to najdalej wysunięty na północny wschód stan w USA i kraina łosi. Poza Alaską to najliczniejsza populacja, a zimą dochodzi do największej koncentracji łosi. Obecność kleszczy naukowcy po raz pierwszy udokumentowali w tym stanie w latach 30 ubiegłego wieku.

Jesienią tworzą duże skupiska na roślinności leśnej, a gdy łosie wędrują kleszcze „wskakują” na swoje ofiary. Łoś jest żywicielem pajęczaków przez całą zimę.

Mróz tradycyjnie ograniczał populację kleszczy. Szczególnie gdy przymrozki przychodziły wczesną jesienią, wiele pajęczaków ginęło zanim znajdowały żywiciela. Lekkie zimy jakich doświadczamy są dobrodziejstwem dla kleszczy, a tragedią dla łosia. Niektóre mają na sobie ponad 100 000 kleszczy.

Sto lat temu populacja łosi w Maine zmniejszyła się, głównie z powodu nadmiernych polowań, do około 2000 sztuk. Ochrona i zrównoważone użytkowanie pozwoliło odbudować liczebność. Oficjalnie liczbę zwierząt szacuje się obecnie na 70 tysięcy.

Populacja jest stabilna, ale tegoroczna śmiertelność łoszaków jest największa w historii i budzi wielki niepokój naukowców.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.