piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPolowanieNorka w pułapce

Autor

Norka w pułapce

Norki amerykańskie bardzo trudno spotkać, bo są aktywne głównie w nocy. Poza okresem godowym prowadzą samotniczy tryb życia i agresywnie reagują na innych przedstawicieli własnego gatunku. Dobrze pływają i potrafią nurkować do głębokości 6 metrów są świetnymi myśliwymi. Zjadają drobne ssaki, ryby, ptaki, a także jaja ptaków.

Reklama

Okres godowy trwa od lutego do początku kwietnia. W tym czasie samce norek stają się bardzo aktywne. Najskuteczniejszym sposobem redukcji norek są pułapki żywołowne z przynętą, które umieszcza się wzdłuż rzek, strumieni lub rowów, gdzie widzieliśmy jej tropy.

Umieszczenie pułapki zbyt blisko lustra wody jest ryzykowne. To czas gwałtownych wzrostów poziomu wody, zwłaszcza w mniejszych strumieniach. Istnieje wtedy duże ryzyko, że pułapka wyląduje pod wodą lub w najgorszym przypadku zostanie zmyta.

Reklama

Tunel zapachowy

Dlatego pułapkę na norki należy umieścić w pewnej odległości od wody. Wadą takiego rozwiązania jest to, że norka może przejść obok pułapki, aby temu zapobiec, należy „zatrzymać” norkę i poprowadzić ją do pułapki za pomocą śladu zapachowego.

Najlepiej przerzucić ścięte drzewo prze ciek wodny i umieść go tak, aby prowadził od wody do otworu pułapki. Następnie rozprowadź po nim olej rybny – jaki stosują wędkarze do swoich zanęt – to niezawodna przynęta zapachowa.

Reklama

Najważniejszą rzeczą jest zatrzymanie norki i sprowokowanie jej do przeszukania miejsca wokół pułapki. Dobrą sztuczką jest posiekanie zamrożonej ryby i rozsypanie tych kawałków w pułapce i wokół niej. Wielu myśliwych poleca mrożonego szczupaka, ponoć szczególnie ładnie pachnie.

Naprowadzanie do pułapki

Norki prawie zawsze podążają wzdłuż linii brzegowej. Niechętnie wspinają na przeszkody, dlatego łatwo jest nim sterować i naprowadzać do pułapki. Podstawową zasadą w chwytaniu norek jest to, że nasza przeszkoda powinna odcinać drogę, a tunel pułapki powinien być najłatwiejszą i najbardziej naturalną drogą pokonania przeszkody.

Opłaca się włożyć wysiłek w zaaranżowanie prawdziwych „zasiek” wzdłuż cieków wodnych. Najlepiej to robić latem. Wtedy wszystko jest gotowe, gdy zaczyna się sezon. W tym sposobie wykorzystujemy – naturalną dla tego drapieżnika – chęć omijania naturalnych przeszkód.

W miejscach, gdzie trudno jest zbudować naprowadzające przeszkody można zbudować małą tratwę na wodzie. Jej budowa jest bardzo prosta. Wystarczy kilka kawałków drewna, kawałek deski, piła, młotek i gwoździe. Jako element pływający można zastosować styropian, lub puste plastikowe butelki.

Dobry kamuflaż

Pułapki nie mogą wyglądać nienaturalnie. Szczególnie metalowe to obcy element w środowisku i dzikie zwierzęta raczej omijają je szerokim łukiem. Dlatego należy żywołówki zamaskować gałęziami albo trzciną. Kamuflaż musi być doskonały, ponieważ dla przypadkowych „spacerowiczów” pułapka będzie cennym znaleziskiem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Szkodliwe dokarmianie

Wielu myśliwych uważa, że dokarmianie jest naszym „obowiązkiem”. Jednak taka interwencja powoduje więcej szkody niż pożytku.

Polska bez myśliwych

Zielone bolszewiki twierdzą, że można zaprzestać polowań. Pokazujemy - na konkretnym przykładzie - jakie będą tego koszty takiej decyzji dla budżetu naszego państwa.

Bicie piany w ministerstwie

Jeśli ktoś ma siłę i obejrzy kolejne posiedzenie zespołu do spraw „reformy” łowiectwa podsekretarza Dorożały - nie powinien mieć wątpliwości, jaki jest prawdziwy cel tych spotkań…