czwartek, 3 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościNaukowcy na zającach

Autor

Naukowcy na zającach

Niezwykli goście pojawili się na polowaniu na zające, organizowanym przez koło łowieckie nr 10 ,,Sarna” w Kłóbce na Kujawach. To ekipa naukowców w z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przyjechali, by zdobyć niezwykle cenny materiał badawczy – języki prawdziwie dzikich zajęcy szaraków.

Reklama

-Prowadzimy badania porównawcze anatomii i fizjologii zającowatych – wyjaśnia dr Kinga Skieresz-Szewczyk z poznańskiej uczelni – w tym przypadku chodzi o analizę percepcji smaku u dzikiego zająca, a także o porównawcze badania zmysłu smaku u zająca, królika hodowlanego i królika dzikiego. Dodatkowo materiał tkankowy będzie wykorzystany w celach dydaktycznych do przygotowania preparatów mikroskopowych dla studentów kierunków weterynaria, biologia i zootechnika na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – dodaje badaczka.

Fot. Łukasz Stańczak

Naukowcy pobierali języki bezpośrednio w terenie, w przerwach między pędzeniami. Ich potrzeby zabezpieczyło pierwszych kilkanaście strzelonych szaraków. Materiał umieszczano w jałowych pojemnikach, a następnie w przenośnej lodówce, by nie uszkodził się w drodze do Poznania.

Reklama

Nie po raz pierwszy koło „Sarna” podejmowało naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Poprzednio wielkopolscy badacze pobierali tu elementy układu pokarmowego lisów, strzelonych w obwodzie „Sarny”. Współpraca z uczelnią jest korzystna również dla myśliwych. Kilka lat temu specjaliści z UPP wyznaczyli w terenie najkorzystniejsze miejsca dla introdukcji dzikich królików.

Fot. Łukasz Stańczak

Natomiast tuż przed pandemią covid 19, gdy autokar pełen myśliwych i ich rodzin pojechał na targi łowieckie do Poznania, elementem wycieczki było zwiedzanie Uniwersytetu Przyrodniczego i wykład na temat ochrony zwierzyny drobnej, wygłoszony przez znanego całej braci myśliwskiej profesora UPP Roberta Kamieniarza.

Reklama

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.