piątek, 9 maja, 2025
Strona głównaAktualnościNaukowcy na zającach

Autor

Naukowcy na zającach

Niezwykli goście pojawili się na polowaniu na zające, organizowanym przez koło łowieckie nr 10 ,,Sarna” w Kłóbce na Kujawach. To ekipa naukowców w z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przyjechali, by zdobyć niezwykle cenny materiał badawczy – języki prawdziwie dzikich zajęcy szaraków.

Reklama

-Prowadzimy badania porównawcze anatomii i fizjologii zającowatych – wyjaśnia dr Kinga Skieresz-Szewczyk z poznańskiej uczelni – w tym przypadku chodzi o analizę percepcji smaku u dzikiego zająca, a także o porównawcze badania zmysłu smaku u zająca, królika hodowlanego i królika dzikiego. Dodatkowo materiał tkankowy będzie wykorzystany w celach dydaktycznych do przygotowania preparatów mikroskopowych dla studentów kierunków weterynaria, biologia i zootechnika na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – dodaje badaczka.

Fot. Łukasz Stańczak

Naukowcy pobierali języki bezpośrednio w terenie, w przerwach między pędzeniami. Ich potrzeby zabezpieczyło pierwszych kilkanaście strzelonych szaraków. Materiał umieszczano w jałowych pojemnikach, a następnie w przenośnej lodówce, by nie uszkodził się w drodze do Poznania.

Reklama

Nie po raz pierwszy koło „Sarna” podejmowało naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Poprzednio wielkopolscy badacze pobierali tu elementy układu pokarmowego lisów, strzelonych w obwodzie „Sarny”. Współpraca z uczelnią jest korzystna również dla myśliwych. Kilka lat temu specjaliści z UPP wyznaczyli w terenie najkorzystniejsze miejsca dla introdukcji dzikich królików.

Fot. Łukasz Stańczak

Natomiast tuż przed pandemią covid 19, gdy autokar pełen myśliwych i ich rodzin pojechał na targi łowieckie do Poznania, elementem wycieczki było zwiedzanie Uniwersytetu Przyrodniczego i wykład na temat ochrony zwierzyny drobnej, wygłoszony przez znanego całej braci myśliwskiej profesora UPP Roberta Kamieniarza.

Reklama

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

Zorganizowana grupa kłusowników

W największym procesie o kłusownictwo w Finlandii skazano 26 myśliwych.

Podsumowanie kadencji

Pięć lat łamania prawa, trwonienia naszych składek i ciągłego oczerniania Naczelnej Rady Łowieckiej - tak można podsumować kadencję 2018 - 2023.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Dorożała w kapeluszu

Podsekretarz Dorożała kolejny raz kompromituje resort środowiska publikując żenujący film, którym udowadnia, że nie ma już nic do powiedzenia.

HUNT EXPO w Krakowie

Czwarta edycja targów łowieckich HUNT EXPO w Krakowie była doskonałą okazją do spotkania i osobistego dotknięcia nowości.