Mosiężne łuski zawierające proch bezdymny stały się popularne pod koniec XIX wieku. Od tego czasu nie zmieniła się konstrukcja naboju. Opracowano bardziej wyrafinowany proch i nowoczesne pociski, ale ogólna formuła amunicji centralnego zapłonu pozostała taka sama przez ponad 100 lat.
W 2010 roku firma z Teksasu zaczęła eksperymentować z amunicją w kompozytowej obudowie polimerowej. Przez lata udoskonalono projekt, łącząc wiedzę z dziedziny wytwarzania polimerów oraz inżynierii chemicznej.
Tworzywa sztuczne są tworzywami termoutwardzalnymi, albo tworzywami termoplastycznymi. Można je rozgrzać do postaci cieczy i ponownie formować. Wszystkie są polimerami, ale nie wszystkie polimery są tworzywami sztucznymi. Niektóre polimery, takie jak te stosowane w True Velocity, są kompozytami, co oznacza, że są wzmocnione innymi produktami. Tworzą wyspecjalizowany materiał do wykonywania określonej pracy. W tym przypadku stają się mocniejsze, lżejsze i odporne na różne temperatury.
Polimer zrewolucjonizował produkcję broni w latach 70-tych ubiegłego wieku, kiedy zastąpił drewno, a później metalowe części. Najlepszym przykładem jest wszystkim znany półautomatyczny pistolet GLOCK zaprezentowany w latach 80-tych.
Inżynierowie True Velocity zaprojektowali łuskę z polimeru, która przewyższa mosiądz i pozwala na uzyskanie produktu o dziesięciokrotnie większej dokładności! Producent nie ukrywa, że projekt powstał na zlecenie wojska. Głównym powodem zastąpienia mosiądzu przez polimer była redukcja masy, która wynosi 30 procent. Oznacza to, że żołnierze mogą nosić więcej pocisków, ale również zmniejsza koszty przenoszenia dużych ilości amunicji.
Oprócz wspomnianej oszczędności masy polimer ma jeszcze jedną istotną przewagę nad mosiądzem – nie zatrzymuje ciepła. Łuski kompozytowe pozwalają utrzymać niższe temperatury wewnątrz komory broni palnej, a był to poważny problem dla wojska. Niższe temperatury między innymi pozwolą wydłużyć żywotność broni.
Amunicja True Velocity jest dokładniejsza niż wiele innych ładunków z mosiężnymi łuskami, co zdaniem producenta ma pozwolić na wygrywanie zawodów i oddanie celnego oraz skutecznego strzału do zwierzyny na daleki dystans.
Biorąc pod uwagę możliwości zakładu Ture Velocity amunicja w kompozytowych obudowach może być dostępna w sklepach w 2022 roku.