piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościSpołeczeństwo odrzuca zakaz polowania

Autor

Społeczeństwo odrzuca zakaz polowania

Polowania w szwajcarskim kantonie Gryzonia w ostatnich latach są mocno krytykowane. Środowiska zajmujące się tzw. „dobrostanem zwierząt” domagają się zmian prawnych, które w tym kraju ustanawia się w formie referendum. Dwa lata temu społeczność Gryzonii wypowiedziało się w sprawie zakazania jesiennych polowań – 54 procent szwajcarów odrzuciło wówczas tę propozycję. Taki wynik zmobilizował aktywistów, którzy złożyli kolejny projekt „Polowanie przyjazne naturze i etyczne”.

Szwajcarskie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody domagało się zmiany obowiązującego prawa łowieckiego. Przeciwnicy polowania chcieli między innymi zakazać strzelania do ptaków, drastycznie skrócić okresy polowań, zabronić uczestniczenia polowania dzieciom poniżej dwunastego roku życia, wprowadzić obowiązek używania amunicji bezołowiowej oraz ustanowić limit alkoholu we krwi dla myśliwych.

„Nie chcemy znosić polowań, chcemy je zrewolucjonizować. Polowania gdzie zabija się młode zwierzęta i ich matki, to rzeźnia” – twierdzi prezes stowarzyszenia obrońców zwierząt Marion Theus.

Inicjatywa nie spotkała się z akceptacją nie tylko myśliwych. Rząd, parlament i partie polityczne zarekomendowały odrzucenie wniosku. Prezes stowarzyszenia myśliwych w kantonie Gryzonia Tarzisius Caviezel w wywiadach tłumaczył, że: „To bunt przeciwko wypróbowanemu i przetestowanemu systemowi, który ciągle jest dostosowywany do zmieniających się warunków ”. Gdyby jesienne polowania zostały zakazane to myśliwi nie wykonali by planów odstrzału, co miałoby bardzo negatywne skutki dla gospodarki i przyrody.

Argumentacja aktywistów wprost sugerowała opinii publicznej, że polowanie w obecnej formie nie szanuje przyrody i nie ma wysokich standardów etycznych. Wynik referendum dla przeciwników polowania jest jednoznaczny – 80 procent społeczeństwa nie popiera tzw. „obrońców zwierząt” i zagłosowało przeciw!

Ekotalibowie często wrzucają w dyskusję przykład kantonu genewskiego, w którym zakazano polowania, a odstrzał wykonują etatowi pracownicy opłacani przez miasto. Warto zapamiętać, że w pozostałych częściach tego niewielkiego państwa nadal się poluje, a społeczeństwo uważa działalność łowiecką za zrównoważoną i właściwie uregulowaną!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.