piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaNaturaGęgawy z nadajnikami

Autor

Gęgawy z nadajnikami

Bartosz Krąkowski odwiedził w tym roku koło łowieckie „Orzeł” w Osieku. To jedno z najdalej wysuniętych na południe stanowisk lęgowych gęgawy. Na stawach w ich obwodzie od kilku lat corocznie gniazduje kilkanaście par. Podczas akcji udało się złapać dwie samice, samca i trzy młode.

Samice dostały nadajniki GPS – zakupione przez Fundacje Ochrony Głuszca – a pozostałe gęsi „normalne” obroże z numerami, dzięki którym Bartosz będzie zbierał dane o ich dalszych losach.

Myśliwi z Osieka to wyjątkowe koło, w którym wielką wagę przykłada się do eliminowania drapieżników. Rocznie na pokocie leży 150 lisów i 50 jenotów! Dzięki czemu na niewielkim obwodzie strzelanych jest 300 bażantów, 500 kaczek i 50 zajęcy. „Orzeł” z Osieka to ostatnie koło w Polsce, które odławia 300 szaraków, które trafiaj do innych łowisk!

Reklama

Teraz będą również monitorować dzikie gęsi!

W akcji brali udział prezes koła Zdzisław Płoskonka, łowczy Tomasz Bies, oraz myśliwi Mirosław Nowak, Michał Wójcicki, Jakub Rozner, Wojciech Zacny i Paweł Iwanowicz.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.