Niedawno w Internecie przeczytałem komentarz do kolejnych wynurzeń naszego przeciwnika Jasia Kapeli. Jako myśliwi nie możemy zaakceptować obrażania i oczerniania naszego środowiska.
Jakakolwiek dyskusja z wojującymi weganami nie ma jednak sensu. Musimy docierać do społeczeństwa. Czy jesteśmy bezradni? Nie! Jednak niewiele robimy, aby odwrócić negatywne trendy.
Nasi przeciwnicy mają w swoich szeregach gwiazdy, gwiazdeczki i dziennikarzy. Na jedno pstryknięcie palców w wielu miejscach rusza skomasowany atak na łowiectwo. Pisane są teksty w prasie, powstają audycje radiowe, a nawet reportaże telewizyjne.
Nasze środowisko ma mocne i przekonywujące argumenty, o których piszemy, ale… Tylko dla naszego środowiska. Nie umiemy pozyskać dla naszej sprawy gwiazd, celebrytów i dziennikarzy. Ten wytyk nie odnosi się nie tylko do naszego kraju!
Jest jednak światełko w tym tunelu. Bardzo się cieszę udostępniając „List otwarty” myśliwskich organizacji i udostępniając film, który jest namacalnym dowodem, że można!
LIST OTWARTY
Droga Redakcjo,
W imieniu Europejskiej Federacji Łowiectwa i Ochrony (FACE), Międzynarodowej Rady Ochrony Zwierząt i Dzikiej Przyrody (CIC), Safari Club International (SCI), Conservation Force (CF) oraz Dallas Safari Club (DSC). Dziękujemy The Economist i wyrażamy nasze największe uznanie dla Waszej produkcji opublikowanej 29 maja pt. „Jak polowanie na trofea pomaga chronić dziką przyrodę Afryki” .
Współczesne polowania w Afryce są naprawdę źle rozumiane. Co więcej, dezinformacja w mediach może być szkodliwa dla ochrony dzikiej przyrody – zwłaszcza gatunków będących przedmiotem zainteresowania – oraz praw i dobrobytu lokalnych społeczności żyjących obok dzikiej przyrody. Wasz dokument krytycznie odnosi się do niektórych zawiłości polowania, ale obiektywnie przedstawiacie fakty.
Polowanie w Afryce jest ważne: zarówno dla zapewnienia jak największego udziału dzikich siedlisk, czy dla skutecznej ochrony dzikiej przyrody – w tym popularnych gatunków, jak również tych zagrożonych, wspierania społeczności lokalnych w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego poprzez wysokiej jakości mięso, podtrzymania lokalnej gospodarki, oraz ograniczania kłusownictwa poprzez zapewnienie kontroli i finansowania działań na rzecz ochrony dzikiej przyrody.
Zrównoważone polowania zapewniają, że zdrowe populacje dzikiej przyrody pozostaną dla przyszłych pokoleń, przy jednoczesnym zabezpieczeniu praw, zdrowia i dobrobytu milionów mieszkańców wsi.
Dlatego nie możemy wystarczająco podkreślić, jak ważne jest uwzględnienie praw i perspektyw społeczności lokalnych żyjących z dziką przyrodą, a także finansowanie badań naukowych, które pozwalają podejmować dobre decyzje.
Dla niektórych trofea są częścią trwałych wspomnień z doświadczania dzikiej przyrody. Może to być poroże sarny lub pióro słonki. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie jedynym celem myśliwego jest polowanie dla trofeum. Doświadczamy i łączymy się z naturą zdobywając jedzenie, le również podtrzymujemy kulturę i tradycje naszych przodków.
Z poważaniem,
Torbjörn Larsson
Prezes Europejskiej Federacji Łowiectwa i Ochrony (FACE)
George Aman
Przewodniczący Międzynarodowej Rady Ochrony Dzikich Zwierząt i Dzikiej Przyrody (CIC)
W. Laird Hamberlin
Prezes, Safari Club International (SCI)
John J. Jackson III
Prezes, Conservation Force (CF)
Corey Mason
Dyrektor wykonawczy, Dallas Safari Club (DSC)