wtorek, 1 lipca, 2025
Strona głównaPolowanieMyśliwi w pandemii

Autor

Myśliwi w pandemii

W 2020 roku 18.820 kobiet i mężczyzn zdało egzamin myśliwski w Niemczech, czyli tyle samo, co w poprzednim roku! Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) chwali się dodatkowo, że znacznie więcej osób uczęszczało na kursy łowieckie.

Reklama

Niemiecka organizacja

Szkolenie obejmuje około 150 godzin teorii i praktyki, a egzamin składa się z treści pisemnej, ustnej oraz praktycznej. Jak widać wyjątkowo wymagająca „zielona matura” nie zraża do łowiectwa!

Pandemia u wielu ludzi wywołała z jednej strony potrzebę większej aktywności na łonie natury, a z drugiej samodzielnego zdobycia zdrowego mięsa. Polowanie pomimo ciągłej krytyki zaczyna przyciągać Niemców, którzy dostają obszerną wiedzę o dzikich zwierzętach oraz ich siedliskach.

Reklama

DJV to bardzo prężny i aktywny związek, pewnie z tego powodu nie stracili ostatniego roku jak Polski Związek Łowiecki. Niemcy pomimo dużo bardziej skomplikowanych procedur – organizowali kursy i egzaminy!

Zakaz polowania

Kiedy wybuchła pandemia nikt nie był przygotowany. W wielu krajach zakazano również polowania. Wszyscy doskonale pamiętamy dyskusje, czy mamy prawo pilnować zasiewów i wykonywać odstrzały sanitarne.

Reklama

Obecna sytuacja nie wygląda optymistycznie. Słowacja wprowadza poważne restrykcje. W Czechach jest coraz więcej zachorować, a służba zdrowia jest niewydolna. Rząd planuje wprowadzenie stanu wyjątkowego, ale związek łowiecki już zapowiedział, że… Wykonywanie prawa do polowania jest nadal uważane za działalność podobną do zatrudnienia, a zatem stanowi wyjątek od większości ograniczeń.

Tamtejsze ministerstwo rolnictwa stoi na stanowisku, że polowania indywidualne nie mogą być ograniczone. Resort wyraźnie zachęca myśliwych, aby realizowali plany łowieckie i zapobiegali szkodom wyrządzonym przez zwierzynę. Jednocześnie nie narażali się niepotrzebnie na ryzyko infekcji.

Czescy myśliwi mogą polować zarówno w dzień jak i w nocy. Opuszczać nie tylko miejsce zamieszkania, ale również teren powiatu, a podczas kontroli muszą jedynie okazać aktualny odstrzał.

W związku z pandemią sklepy z bronią i amunicją są zamknięte w Czechach od 1 marca, ale… Mają możliwość wydawania zamówień składanych telefonicznie lub przez Internet!

List do ministra

Jestem przekonany, że Zarząd Główny PZŁ całą sytuację monitoruje. Pewnie już wysłał i pisze kolejne pisma do ministra klimatu i rolnictwa, w którym na bieżąco informuje i przedstawia argumentację o rozmiarze strat jakie wywoła ewentualny zakaz polowań.

Przespany został temat polowań zbiorowych i pomimo wielu zapewnień, że ZG PZŁ „intensywnie pracuje” politycy nie zdecydowali się na złagodzenie restrykcji.

Mam nadzieję, że władze związku mają świadomość zagrożeń. Z doświadczenia wiadomo, że w toku prac parlamentarnych nikt nie zdecyduje się na dopisywanie tzw. wyjątków. Jeśli nie podjęto działań to może być za późno!

KALENDARZ WILDMEN TERAZ 40% TANIEJ!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.