piątek, 18 października, 2024
Strona głównaPolowanieLocha czy przelatek

Autor

Locha czy przelatek

W dawnych czasach – kiedy w naszym kraju nie było kukurydzy – ustalenie wieku dzików nie było większym problemem, ponieważ waga odstrzelonego dzika była wystarczającą informacją. Wysoko energetyczne pożywienie przyspieszyło jednak wzrost wagi i znacząco utrudnia określenie, czy odstrzelono przelatka, czy osobnika dorosłego. Nowa strategia walki z ASF wymusza jednak ustalenie wieku loch, za które nie będzie wypłacana premia, co wbrew pozorom jest prostym zadaniem.

Generalnie zwierzyna obchodzi urodziny 1 kwietnia, ponieważ wtedy zaczyna się nowy rok łowiecki. Wyjątkiem są dziki, które w obecnie przychodzą na świat w różnych okresach. Huczka teoretycznie ma miejsce raz w roku na przełomie listopada i grudnia. Wspomniana kukurydza i lekkie zimy spowodowały, że dziki przed ukończeniem pierwszego roku życia mogą już mieć potomstwo, dlatego małe warchlaki spotykamy dzisiaj niezależnie od pory roku.

Afrykański pomór świń wymusił redukcję, ale zgodnie z zasadami selekcji populacyjnej myśliwi powinni strzelać 70 procent warchlaków  20 procent przelatków i tylko 10 procent dorosłych osobników. Taki odstrzał nie pozwala na niekontrolowany przyrost populacji, więc nawet w obecnej sytuacji myśliwi powinni go stosować.

Aby utrzymać odstrzał na poziomie 70/20/10, musimy umieć ocenić wiek odstrzelonych dzików. W przypadku tego gatunku możemy to zrobić z dużą dokładnością, ponieważ ich wiek możemy określić na podstawie stanu uzębienia.

Oceny dokonujemy na podstawie siekaczy żuchwy. Dziki tak jak ludzie najpierw mają zęby mleczne, które w ciągu pierwszych dwóch lat życia wymieniają na stałe. Mleczaki są okrągłe i drobne. Pierwsze wypadają siekacze I3, czyli trzeci siekacz i kły C1- stałe wyrastają, gdy dzik ma około 12 miesięcy.

W tym czasie warchlak „przemienia” się w przelatka. Mając 15 miesięcy wymienia jedynki I1, a mleczne dwójki znacząco są dłuższe od wyrastających stałych jedynek.

Do 18 miesiąca życia dzikom wyrastają już stałe dwójki I2, czyli mają już wszystkie stałe zęby. Jednak jeśli spojrzymy z góry na żuchwę siekacze mają charakterystyczny kształt litery V. Dopiero w wieku dwóch lat przednie zęby wyrównują się tworząc równą linię, a dzika możemy zaliczyć do dorosłych.

Określanie wieku dzika na podstawie stanu uzębienia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.