niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaPolowanieLocha czy przelatek

Autor

Locha czy przelatek

W dawnych czasach – kiedy w naszym kraju nie było kukurydzy – ustalenie wieku dzików nie było większym problemem, ponieważ waga odstrzelonego dzika była wystarczającą informacją. Wysoko energetyczne pożywienie przyspieszyło jednak wzrost wagi i znacząco utrudnia określenie, czy odstrzelono przelatka, czy osobnika dorosłego. Nowa strategia walki z ASF wymusza jednak ustalenie wieku loch, za które nie będzie wypłacana premia, co wbrew pozorom jest prostym zadaniem.

Generalnie zwierzyna obchodzi urodziny 1 kwietnia, ponieważ wtedy zaczyna się nowy rok łowiecki. Wyjątkiem są dziki, które w obecnie przychodzą na świat w różnych okresach. Huczka teoretycznie ma miejsce raz w roku na przełomie listopada i grudnia. Wspomniana kukurydza i lekkie zimy spowodowały, że dziki przed ukończeniem pierwszego roku życia mogą już mieć potomstwo, dlatego małe warchlaki spotykamy dzisiaj niezależnie od pory roku.

Afrykański pomór świń wymusił redukcję, ale zgodnie z zasadami selekcji populacyjnej myśliwi powinni strzelać 70 procent warchlaków  20 procent przelatków i tylko 10 procent dorosłych osobników. Taki odstrzał nie pozwala na niekontrolowany przyrost populacji, więc nawet w obecnej sytuacji myśliwi powinni go stosować.

Reklama

Aby utrzymać odstrzał na poziomie 70/20/10, musimy umieć ocenić wiek odstrzelonych dzików. W przypadku tego gatunku możemy to zrobić z dużą dokładnością, ponieważ ich wiek możemy określić na podstawie stanu uzębienia.

Oceny dokonujemy na podstawie siekaczy żuchwy. Dziki tak jak ludzie najpierw mają zęby mleczne, które w ciągu pierwszych dwóch lat życia wymieniają na stałe. Mleczaki są okrągłe i drobne. Pierwsze wypadają siekacze I3, czyli trzeci siekacz i kły C1- stałe wyrastają, gdy dzik ma około 12 miesięcy.

Reklama

W tym czasie warchlak „przemienia” się w przelatka. Mając 15 miesięcy wymienia jedynki I1, a mleczne dwójki znacząco są dłuższe od wyrastających stałych jedynek.

Do 18 miesiąca życia dzikom wyrastają już stałe dwójki I2, czyli mają już wszystkie stałe zęby. Jednak jeśli spojrzymy z góry na żuchwę siekacze mają charakterystyczny kształt litery V. Dopiero w wieku dwóch lat przednie zęby wyrównują się tworząc równą linię, a dzika możemy zaliczyć do dorosłych.

Określanie wieku dzika na podstawie stanu uzębienia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dywagacje o badaniach

Hołowniacy złożyli w Sejmie projekt ustawy wprowadzający obowiązkowe badania dla myśliwych. Nie „przywracający” - jak to przedstawiają ciemnemu ludowi - bo nie można przywracać czegoś, czego nigdy nie było. Ale to nie jedyne ich kłamstwo!

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Szkodliwe dokarmianie

Wielu myśliwych uważa, że dokarmianie jest naszym „obowiązkiem”. Jednak taka interwencja powoduje więcej szkody niż pożytku.

Obwód Prezydenta Mościckiego

Lasy gminy Hażlach koło Cieszyna nie mogły równać się bogactwem zwierzyny w Puszczy Białowieskiej, ale to w tym miejscu lubił polować Prezydent RP Ignacy Mościcki.