piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaNaturaElżbieta pod pręgierzem

Autor

Elżbieta pod pręgierzem

Sowa wpadła do pułapki zastawionej na szczury i wiewiórki szare pod koniec maja zeszłego roku, ale dopiero w grudniu została ujawniona. Pójdźka zwyczajna (Athene noctua) zamieszkuje prawie całą Europę, Afrykę północną i środkową Azję, do Anglii została wsiedlona. Jej śmierć w królewskiej posiadłości jak zwykle rozdmuchały media – robiąc z tego zdarzenia niewyobrażalną stratę dla przyrody.

Reklama

Polowania są częścią tradycji rodziny królewskiej, a słynne łowy na bażanty w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w Sandringham jest corocznym elementem świątecznego sezonu. Między innymi z powodu kuraków opiekunowie łowiska rozstawiali pułapki, ponieważ szczury niszczą legi ptaków gniazdujących na ziemi.

Szum wokół tego incydentu jest ewidentnie nieproporcjonalny. Tym bardziej, że wiewiórki szare (obcy gatunek na Wyspach Brytyjskich), które łapane są w takie pułapki niszczą również lęgi pójdźki zwyczajnej, co częściowo tłumaczy ich trudności z osiedleniem się w Anglii.

Reklama

Rzecznik Królewskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (RSPCA) tak oto skomentował zdarzenie: „To takie smutne, że sowa zginęła w pułapce. Sprzeciwiamy się stosowania takich urządzeń i opowiadamy się za korzystaniem z nieszkodliwych metod odstraszania zwierząt.”

Przeciwnicy polowań wyrażają swoją wściekłość w mediach społecznościowych. Jaka była reakcja Pałacu Buckingham? Rzecznik komentując incydent powiedział: „Sandringham przestrzega wszystkich odpowiednich norm i wymaganych przepisów”.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.