piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościW obronie ludzi i zwierząt

Autor

W obronie ludzi i zwierząt

W odróżnieniu do naszego kraju, wszystkie kraje nadbałtyckie w negocjacjach akcesyjnych do Unii Europejskiej zastrzegły sobie prawo do suwerennego decydowania o zarządzaniu wielkimi drapieżnikami. W efekcie nikogo nie muszą pytać o zgodę.

Oficjalnie takie działanie ma zachować naturalną nieśmiałość drapieżników do ludzi oraz zapobiegać zagryzaniu zwierząt domowych i hodowlanych. Zeszłoroczny limit był ustalony na poziomie 87 sztuk, ale myśliwym udało się odstrzelić tylko 64 wilków.

W ubiegłym roku, według oficjalnych statystyk, w Estonii wilcze watahy zagryzły 477 owiec, 15 krów i 12 psów. Plan ochrony i zarządzania zakłada że docelowo w tym kraju może funkcjonować tylko 200 wilków. Niski odstrzał w poprzednim sezonie spowodował wzrost liczebności tych drapieżników.

Według prowadzonego monitoringu potwierdzono, że 25 watah przystąpiło do rozrodu. Taka liczba szacunkowo przekłada się na 250 osobników i jest głównym powodem zwiększenia limitu odstrzału do 140 sztuk.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.