piątek, 18 października, 2024

Autor

Słowackie watahy

Na Słowacji sezon polowań na wilki jest bardzo krótki i trwa od 1 listopada do 15 stycznia. Populacja tych drapieżników pomimo corocznej redukcji stale rośnie, dlatego władze postanowiły zwiększyć limit odstrzału.

Plan odstrzału 35 wilków w zeszłym roku został wykonany już 12 grudnia, co jest dowodem bardzo licznej populacji, którą szacuje się na około 700 osobników.

Polować jednak nie można na całym obszarze, ponieważ na wniosek naszych organizacji pozarządowych od 2014 roku Słowacy musieli utworzyć strefę buforową wzdłuż całej granicy polsko – słowackiej.

Wilki wywołują coraz więcej konfliktów, a koszty odszkodowań rosną. W zeszłym roku na Słowacji zagryzły 1500 owiec, za które tamtejsze władze wypłaciły ponad 500 tysięcy euro.

Według organizacji pozarządowych to nie są wielkie kwoty, ale zapominają dodać, że główny ciężar obecności dużych drapieżników ponoszą hodowcy owiec. Na Słowacji zatrudniają ponad 2600 pasterzy, a ich miesięczne pensje wynoszą około 3 milionów euro!

Polowania są pod ścisłą kontrolą. Myśliwy po odstrzeleniu wilka natychmiast zgłasza ten fakt właściwym organom administracji państwowej i zapina specjalny znacznik.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.