piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościRadioaktywne dziki

Autor

Radioaktywne dziki

W zeszłym roku media komentowały wyniki badań grzybów jakie wykonali Niemcy. Niepokojąco wysokie poziomy radioaktywności stwierdzono w silnie zanieczyszczonych rejonach Lasu Bawarskiego.

Jak się okazuje nie tylko Niemcy badają zagrożenie, również Szwajcaria prowadzi kontrole odstrzelonych dzików. Przeprowadzone w kantonie Gryzonia wykazały, że prawie połowa przebadanych dzików przekracza dopuszczalny poziom radioaktywności.

Cez 137 skaził prawie połowę Europy i nadal występuje w glebie. Ten pierwiastek chemiczny jest wyjątkowo dobrze wchłaniany przez trufle, które są przysmakiem dzików. W kantonie poluje się głównie na jelenie, sarny, koziorożce i kozice. Dzików pada niewiele. W sumie przebadano tylko 18 tusz, ale w siedmiu dopuszczalna wartość radioaktywnego cezu została przekroczona!

Szwajcarskie media zapewniają. że wszystkie radioaktywne dziki zostały utylizowane, a myśliwi otrzymali stosowną rekompensatę.

Dobra wiadomość jest taka, że radioaktywność spada – niestety wolno. Izotop cezu 137 jaki dostał się do środowiska podczas katastrofy w Czarnobylu całkowicie przestanie nam zagrażać dopiero za 150 lat.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.