piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaNaturaSroka groźny drapieżnik

Autor

Sroka groźny drapieżnik

Sroki są wszystkożerne. Bardzo często widujemy je jak żerują wzdłuż dróg, wykorzystując padlinę zwierząt przejechanych przez samochody. Wiosną lubią odwiedzać gniazda innych ptaków i mają znaczący wpływ na sukces lęgowy. Internet oraz kamerki w telefonach pozwoliły jednak zebrać różne dowody, że jej dziób jest przystosowany do atakowania i może zakończyć życie różnych małych ssaków.

W dawnych czasach ich populację regulowali myśliwi. Dzisiaj w miastach i na ich obrzeżach bytuje coraz więcej srok. Już niedługo będą to być może jedyne ptaki, jakie będą znać mieszkańcy blokowisk.

Inspiracją dla tego tekstu był krótki filmik, który myślę, że dla myśliwych nie będzie żadnym zaskoczeniem.

Reklama

Patrząc na przelatujące stada srok przypomina mi się zawsze fragment doskonałej książki Barrego Hinesa „The Gamekeeper”. Powieść przedstawia życie zawodowego strażnika łowieckiego, który pracuje w angielskim majątku. Gorąco polecam nie tylko myśliwym!

„Podczas swych obchodów rozglądał się za nowymi gniazdami lub za śladami, że ptaki odbudowują swoje dawne gniazda. Najtrudniejsze do znalezienia były gniazda kawek, które je zakładały w dziuplach. (…)

Reklama

Niekiedy zdarzało mu się przeoczyć gniazda sójek, które budowały je w rozwidleniach drzew. Dopóki jednak listowie było jeszcze rzadkie, łatwo było dostrzec gniazda wron i srok – zwłaszcza srok, pękate jak kosze wśród gałęzi.

Nie mógł znaleźć wszystkich gniazd. W jego rewirze było mnóstwo drzew i całe mile żywopłotów. Ale dzięki jego czujności i wieloletniemu systematycznemu tępieniu strzelbą i zatrutymi przynętami tylko nieliczne rodziny tych ptaków mogły przez dłuższy czas utrzymać się na jego terenie.”

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.