środa, 2 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościTarcza dla rolników

Autor

Tarcza dla rolników

Andrzej Duda w trybie pilnym zaprosił dzisiaj do Pałacu Prezydenckiego Premiera Morawieckiego oraz ministrów Wosia i Ardanowskiego, aby przedyskutować najważniejsze elementy tarczy antykryzysowej dla rolnictwa.

Reklama

Wprowadzone przez rząd ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli całkowicie uniemożliwiają odstrzał sanitarny dzików oraz ochronę upraw rolnych. Prezydent Duda o problemie został poinformowany przez kierownictwo Polskiego Związku Łowieckiego.

Podziela obawy myśliwych i dlatego zaprosił Premiera i Ministrów, z którymi uzgodnił główne elementy tarczy dla rolników. W wydanym komunikacie prasowym zostały ujawnione szczegóły prezydenckiego projektu, który jeszcze dziś trafi do Parlamentu.

Reklama

W pierwszej kolejności Prezydent Duda chce zagwarantować rolnikom hodującym tuczniki stuprocentową rekompensatę w potwierdzonych przez służby weterynaryjne przypadkach zachorowań świń na afrykański pomór.

Z powodu zakazu polowania wszystkie koła łowieckie, które tym samym nie mają możliwości walki z wirusem i ochrony upraw, zostaną zwolnione z zapłaty tegorocznego czynszu dzierżawnego, ale również z wypłat odszkodowań. Szacowanie szkód łowieckich przejmie w tym roku administracja Lasów Państwowych, a wypłaty wszelkich odszkodowań będą realizowane przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ), do których odpowiednie środki zostaną przekazane z rezerwy budżetowej.

Reklama

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z Prezydentem minister Ardanowski z aprobatą odniósł się do inicjatywy prezydenckiej, choć – jak zaznaczył – niektóre propozycje wciąż wymagają doprecyzowania. Chodzi między innymi o pomysł wcielenia wszystkich myśliwych do struktur Wojsk Obrony Terytorialnej i – za ich pośrednictwem – wykorzystania pandemii koronawirusa do walki z epidemią ASF.

Minister rolnictwa wyraził nadzieję, że podczas procedowania ustawy w Parlamencie uda się przekonać posłów i senatorów, że skoszarowanie myśliwych jest konieczne w walce z koronawirusem i afrykańskim pomorem a także otwiera zupełnie nowe możliwości wykorzystania ponad stutysięcznej formacji, dla której – po zakończeniu pandemii koronawirusa – z pewnością nie zabraknie zadań.

Uwaga! Tekst został opublikowany z okazji prima aprilis. Premier rządu 1 kwietnia 2020 podpisał rozporządzenie, które rozwiązało problem polowania w czasie pandemii koronawirusa. Myśliwi mogą wykonywać polowanie i będziemy również szacować szkody.

Z komentarzy i wiadomości jakie wysyłali czytelnicy widać, że najbardziej – po dwóch tygodniach siedzenia w domu – spodobał się pomysł skoszarowania!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Prokuratura umorzyła dochodzenie

W marcu 2023 roku stacja TVN wyemitowała reportaż „Król kłusowników”- Prokuratura w Płońsku po dwóch latach umorzyła dochodzenie.

Dzień Dziecka na zamku Korzkiew

Myśliwi z wielkim zaangażowaniem organizują pikniki dla dzieci. Niestety nawet taka aktywność mobilizuje przeciwników polowania do ataków.