piątek, 4 lipca, 2025
Strona głównaNaturaKosze dla kaczek

Autor

Kosze dla kaczek

Podpatrując naszych kolegów z USA w zeszył roku myśliwi z koła łowieckiego „Sokół” postanowili stworzyć dogodne warunki gniazdowania dla kaczek. Cała akcja ma bardzo wymierny efekt edukacyjny i ochronny.

Reklama

Bartek Krąkowski postanowił „sprzedać” to działanie zarówno medialnie jak i edukacyjnie. Jego koło od wielu lat współpracuje z kilkoma szkołami. Dlatego w zeszłym roku zaprosił dzieci, które miały okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji – ochrony przyrody.

Całość sfilmowała ekipa Polsatu i wyemitowała reportaż w głównych wiadomościach. W tym roku ze względu na zagrożenie koronawirusem dzieci nie mogły uczestniczyć w rekonstrukcji „starych” koszy i stawiania nowych.

Reklama
Myśliwi z „Sokoła” w tym sezonie rozstawili 23 kosze.

Konstrukcja jest bardzo prosta, tania i zapewnia 100 procentową ochronę prze norkami! Do metalowej rury przyspawany jest płaskownik z dwoma pałąkami. Kosz – to zwinięta siatka jaką stosuje się przy grodzeniach leśnych, a wkładem jest zwykła słoma. Całość szybko i sprawnie łączą opaski zaciskowe.

Takie „urządzenie” łatwo można ukryć wśród trzcin. Powinno pozostać niewidoczne z brzegu, ponieważ metalowe elementy mogą się „przydać” miłośnikom złomu. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Miejscówka musi uniemożliwić wskoczenie na konstrukcję drapieżnikom, czyli muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od drzew.

Reklama

Sztuczne gniazda dodatkowo chronią przed ewentualnym zalaniem podczas wiosennych podtopień, pewnie dlatego budzą takie zainteresowanie nie tylko wśród kaczek. W jednym z koszy – w zaszłym roku – założyła swoje gniazdo pliszka.

Wybranie miejscówki nie jest proste. Najlepszą lokalizacją są obrzeża trzcin.

Wszyscy myśliwi z „Sokoła” ciekawi byli jak przyjmie się amerykański wynalazek w naszych warunkach. W pierwszym roku nie liczyli na wielki sukces, więc tym bardziej byli zaskoczeni, że w sumie w dziewięciu koszach – krzyżówki założyły gniazda i bezpiecznie wyprowadziły swoje lęgi!

Myśliwi z „Sokoła” w tym sezonie rozstawili 23 kosze. Amerykanie chwalą się 80 procentowym zasiedlaniem po kilku latach i znaczącym zwiększeniem sukcesu lęgowego. W Kiszkowie ten wynik został osiągnięty w pierwszym roku!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Zieloni nie chcą rozmawiać

Napiszę to kolejny raz – nasz związek powinien się uczyć od zielonych bolszewików, bo obsadzili kluczowe stanowiska i zaciskają myśliwym sznur na gardle.

Lament nad wilkiem

Podsekretarz Dorożała promuje list 21 naukowców, którzy są „zaniepokojeni” ilością negatywnych tekstów na temat wilków…