sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościNiemożliwe odejście od ołowiu

Autor

Niemożliwe odejście od ołowiu

Największa organizacja myśliwych w Anglii BASC w lutym ogłosiła, że popiera odejście od ołowiu i tworzyw sztucznych w amunicji śrutowej. Jak się okazuje związek nie konsultował tego stanowiska i nie zwrócił o udzielenie jakichkolwiek informacji na ten temat do producentów.

Zdaniem – Eley Hawk, Gamebore, Hull Cartridge i Lyalvale Express – proces całkowitego odejścia od ołowiu będzie wymagał szeroko zakrojonych badań i wielkich inwestycji. Dodatkowo ich zdaniem opracowywanie alternatywnych materiałów dla tworzyw sztucznych jest dopiero na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Temat ołowiu – kilka lat temu – „wrzucili” przeciwnicy łowiectwa powołując się na bardzo wątpliwe kwestie ochrony przyrody. Wywierają presję na polityków i unijne instytucje, aby jak najszybciej doprowadzić do całkowitego zakazu używania tego metalu w amunicji. Doskonale wiedzą, że ewentualne ograniczenia przyniosą poważne konsekwencje dla przemysłu, ale także dla naszego środowiska.

Reklama

BASC oraz inne organizacje, które ugięły się pod presją i popierają dzisiaj wycofanie ołowiu nie przeanalizowały wszystkich argumentów. Przyjęły, że amunicja stalowa będzie właściwą odpowiedzią na obecny problem. Niestety tak nie jest!

W Europie mamy obecnie niedobór stali, a ewentualne przejście na śrut stalowy nieuchronnie wywrze presję na rynku surowców, co spowoduje jeszcze większe niedobory i w efekcie wzrost cen. Przykład zmiany prawa i obowiązku strzelania śrutem stalowym w USA podczas polowań na ptactwo wodne nie powinien być wykorzystywany jako dowód właściwego rozwiązania. Wynika to z faktu, że w tym kraju najpierw dopuszczono używanie znacznie wyższych naważek prochu, aby zwiększyć skuteczność stalowej amunicji.

Reklama

Zdaniem angielskich producentów amunicji BASC oraz inne organizacje nie rozumieją procesu produkcji i skali niezbędnych inwestycji, dlatego nie są w stanie określić czasu potrzebnego do przeprowadzenia dla takich rewolucyjnych zmian.

Wszyscy zgadzają się, że polowanie powinno być przyjazne dla środowiska. Wytwórcy amunicji pragną zauważyć, że dzisiaj największe gałęzie przemysłu pracują nad alternatywą dla tworzyw sztucznych. W naturalny sposób dopiero kiedy tam nastąpią zmiany przyjdzie czas na przemysł produkujący naboje śrutowe. Nierealistyczne jest oczekiwanie, że niszowy rynek będzie liderem w rozwoju takich materiałów.

Na zakończenie swojego apelu podkreślili, że ich wspólnym celem jest opracowanie amunicji, która będzie charakteryzować wysoką skutecznością przy jednoczesnym użyciu ekologicznych materiałów, ale proszą wszystkie organizacje, myśliwych i strzelców, aby zrozumieli, że wykonanie tego w ciągu pięciu lat jest NIEMOŻLIWE.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.