W Hiszpanii skrajna prawica mocno wspiera myśliwych, ponieważ ich zdaniem łowiectwo właściwie chroni przyrodę, tworzy miejsca pracy i buduje „dobrostan psychiczny” społeczeństwa.
Patrząc na Europę coraz trudniej wskazać, kto wspiera myśliwych. W Polsce „zjednoczona prawica” odebrała nam zarówno prawo zabierania dzieci na polowania oraz możliwość samodzielnego wybierania władz w Polskim Związku Łowieckim.
Na Słowacji lewica nie dopuściła do zmiany ustawy łowieckiej przygotowanej przez posłów prawicy. Nowelizacja miała znieść okresy ochronne i limity odstrzału, a dzierżawcy mieli mieć obowiązek przyjmowania do koła wszystkich miejscowych właścicieli gruntów…
W Hiszpanii zielono-lewicowy rząd wprowadził ustawę o dobrostanie zwierząt, która w praktyce uniemożliwia hodowanie zwierząt. W demonstracjach antyrządowych uczestniczą rolnicy i myśliwi.
Za łowiectwem i monarchią
Skrajnie prawicowa hiszpańska partia Vox zyskuje coraz większe społeczne poparcie. Chcą wzmocnienia roli monarchii i bardzo zabiegają o głosy myśliwych. Zapowiadają, że jeśli będą współtworzyć rząd wprowadzą jedną licencję łowiecką w całej Hiszpanii, co ma „zagwarantować, że wszyscy obywatele będą mogli polować bez żadnych przeszkód”.
Vox wprost mówi, że „myśliwi od lat są prześladowani nie tylko przez niektóre partie polityczne, ale także Unię Europejską i organizacje prozwierzęce, dlatego ich zdaniem branża łowiecka wymaga wsparcia instytucjonalnego”.
W Andaluzji gdzie wygrali w tym roku wybory samorządowe zapowiadają wprowadzenie darmowych licencji łowieckich, ułatwienia przy zdawaniu egzaminów oraz ograniczenia biurokracji w zakresie udzielania pozwoleń na broń. Politycy tej partii wprost mówią o podejmowaniu kroków prawnych przeciwko tym, którzy w jakikolwiek sposób uniemożliwiają, ograniczają lub szkodzą łowiectwu.
Linia podziału
Przeciwników polowań – całkowicie oderwanych od natury – tak naprawdę znajdziemy dzisiaj w każdej partii politycznej. Moim zdaniem ma to bezpośredni związek z promocją mody na NIE jedzenie mięsa. Producenci wegańskiej żywności finansują lub wspierają organizacje prozwierzęce, których działalność ma znacząco podnieść koszty hodowli zwierząt…
Przykład Hiszpanii udowadnia nam, że wprowadzanie przepisów, które w teorii miały chronić prawa zwierząt oznaczają zakaz hodowli, polowania i wędkowania. Cel jest prosty do odczytania. Mamy przejść na wegańską dietę!
Manuel Gavira – rzecznik Vox w andaluzyjskim parlamencie – nie ma wątpliwości, że łowiectwo bardzo pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i sprzyja „dobrostanowi psychicznemu” społeczeństwa. „To strategiczny sektor, ze względu na ważną rolę w zarządzaniu siedliskami, ochronie gatunków, zwalczaniu chorób, tworzeniu miejsc pracy i rozwój obszarów wiejskich”.
Budowanie koalicji
Historycznie łowiectwo nie miało koloru partyjnego. Myśliwi w przyszłym parlamencie powinni budować jak najszerszą koalicję ponad partyjnymi podziałami. Będzie to możliwe wyłącznie, kiedy w aktywnej polityce funkcjonują członkowie Polskiego Związku Łowieckiego i sympatycy łowiectwa.
Jeśli chcemy korzystnych zmian w prawie łowieckim, to w nadchodzących wyborach parlamentarnych wspierajmy nasze koleżanki i kolegów oraz polityków, którzy się nas nie wstydzą!