Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer87464/public_html/wildmen.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Kiedy Lustracja | WildMen

WildMen

Kiedy Lustracja

Zapowiadane przez rząd zakończenie stanu epidemii nie oznacza konieczności przeprowadzenia lustracji w kołach łowieckich.
Reklama

Pandemia całkowicie sparaliżowała funkcjonowanie naszego życia. Na początku 2020 roku wszystkie zarządy kół zastanawiały się jak przeprowadzić walna zgromadzenia. Problem rozwiązał rząd i przy okazji „tarcz covidowych” znowelizował ustawę łowiecką przedłużając kadencje wszystkich organów PZŁ.

Reklama

Zapowiadane zniesienie stanu epidemii w połowie maja zainspirowało „Brać łowiecką” do opublikowała tekstu, w którym przypomina myśliwym, że po odwołaniu stanu epidemii mają się odbyć wyborcze zebrania kół łowieckich.

Zgodnie z ustawą łowiecką znowelizowaną w 2018 roku pierwszy raz w historii myśliwi urodzeni przed 1 sierpnia 1972 roku, a kandydujący do zarządów i komisji rewizyjnej mają złożyć oświadczenia lustracyjne.

Reklama

Wprowadzając lustrację w Polskim Związku Łowieckim ustawodawca łaskawie się zgodził, aby ten przepis obowiązywał dopiero od nowej kadencji. Wprawdzie Instytut Pamięci Narodowej już w zeszłym roku „przebierał nogami” i chciał zbierać oświadczenia, ale Zarząd Główny PZŁ uświadomił urzędnikom IPN, że ich działania są przedwczesne.

Teraz prawdopodobnie przed szereg wyskoczyła „Brać Łowiecka”. Wprawdzie autor wspomina o pandemii i zmianie ustawy z 2020 roku, która to przedłużyła kadencje wszystkich organów Polskiego Związku Łowieckiego i kół łowieckich w czasie stanu epidemii – jednak Piotr Ostrowski czytał ustawowy zapis pobieżnie.

Reklama

Rząd ma zamiar znieść stan epidemii w połowie maja, ale nadal będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, a dopiero po jego zniesieniu koła łowieckie muszą organizować – w ciągu 30 dni – wyborcze zebrania!

Poniżej pełny zapis z ustawy łowieckiej, który wszedł w życie 1 kwietnia 2020 roku.

Reklama

Art. 33e. Przedłużenie kadencji organów PZŁ i koła łowieckiego ze względu na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego

  1. Jeżeli w trakcie trwania kadencji organów Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii lub stan nadzwyczajny kadencja tych organów ulega przedłużeniu o okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego.
  2. Wybory do organów Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego nie mogą odbyć się wcześniej niż przed upływem 30 dni od dnia zakończenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanów, o których mowa w ust. 1.
Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów