WildMen

Fot Rafał Łapiński

Hiszpanie rozszyfrowali wirusa

Zespół hiszpańskich naukowców rozszyfrował – za pomocą techniki krio-mikroskopii elektronowej – trójwymiarową strukturę wirusa ASF. Odkrycie pomoże w poszukiwaniu szczepionki przeciwko temu patogenowi!

Naukowcom udało się w końcu poznać architekturę wirusa, co jest warunkiem koniecznym do poznania jego budowy i możliwości jego zwalczania. Kilka dziesięcioleci bezskutecznie walczymy z tym patogenem, który wykazuje wysoką odporność i rozprzestrzenia się między innymi poprzez kontakt z żywymi lub martwymi dzikami, a także poprzez produkty oraz przedmioty pochodzenia wieprzowego.

Choroba zabija dziki oraz domowe świnie, co ma ogromne konsekwencje gospodarcze dla krajów, w których występuje. W Hiszpanii obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto pod koniec lat 50. XX wieku, co spowodowało zakaz eksportu żywych zwierząt i produktów wieprzowych do 1995 r.

Dzisiaj zagrożona jest cała Europa. Wirus „idzie” od wschodu, ale największe straty wywołuje Chinach, Mongolii, Wietnamie, Kambodży i Filipinach. Tam miesięczne straty szacowane są na 20 milionów dolarów! Badania Hiszpanów zbiegły się w czasie z podobnymi odkryciami, które przeprowadzono w Chinach. Naukowcy intensywnie pracują i prawdopodobnie jesteśmy coraz bliżej znalezienia rozwiązania, które pozwoli nam skutecznie eliminować wirusa ASF.

http://www.jbc.org/content/early/2019/10/24/jbc.AC119.011196.abstract?sid=48f3d5fe-45e9-4b26-bfb8-3cc6b4342ee2

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów