wtorek, 15 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościDostaniemy zwrot podatku

Autor

Dostaniemy zwrot podatku

Każde koło łowieckie dzierżawiące obwód łowiecki co roku uiszcza czynsz z tytułu dzierżawy. Niestety, większość wydzierżawiających dolicza do ustalonego czynszu 23% podatku VAT. Przez takie działanie koło łowieckie musi płacić dodatkowy podatek, co jest sprzeczne z obowiązującym prawem.

Reklama

Jeśli proceder trwał kilka lat, to koło łowieckie może mieć nawet kilkanaście tysięcy złotych nadpłaty! Teraz koła łowieckie mogą wystąpić o zwrot nadpłaty. 9 lutego 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał, korzystną dla kół łowieckich, indywidualną interpretację podatkową.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy radcę prawnego Grzegorza Sobolaka:

Reklama

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 lutego 2021 r. jest wyjątkowo korzystna dla kół łowieckich. Dyrektor KIS potwierdził, że czynsz dzierżawny za obwód łowiecki korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jako grunt przeznaczonych na cele rolnicze. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień – zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze. Natomiast ustawa o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 15 wskazuje, że pod pojęciem działalności rolniczej należy rozumieć także gospodarkę łowiecką.

Oznacza to, że koła łowieckie powinny wezwać do zapłaty wydzierżawiającego, wpisując w wezwaniu kwotę oraz wyznaczając termin w jakim ma nastąpić zwrot pieniędzy. Jeżeli wydzierżawiający nie zapłaci w wyznaczonym terminie, należy złożyć pozew do sądu. Okres przedawnienia wynosi 3 lata, a więc koło może żądać zwrotu nadpłaty za co najmniej 3 lata wstecz – dzięki czemu zwrot może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Reklama

Korzystne interpretacje do kół łowieckich:
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 09-02-2021 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.889.2020.1.ASZ;
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16-09-2020 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.576.2020.1.ASZ;
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21-08-2020 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.490.2020.MGO;

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....