Szwajcaria dwukrotnie występowała o zmianę stanu ochrony wilka. No grudniowym posiedzeniu Stałego Komitetu Konwencji Berneńskiej rozpatrywano, aby przenieść wilka z Załącznika II (gatunku ściśle chronionego) do Załącznika III (gatunku chronionego).
Ocenę stanu ochrony wilka europejskiego przygotowała Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), która wykazała, że ten gatunek można zaklasyfikować jako „najmniejszej troski” w skali Europy, podkreślając jednocześnie, że duża różnorodność systemów zarządzania i monitorowania stanowi problem.
Europejską populację szacuje się obecnie na ponad 20 tysięcy, co jest wielkim sukcesem. Propozycja Szwajcarii była dobrze uzasadniona. W tym alpejskim kraju żyje około 200 wilków i narasta konflikt, aby poprawić społeczną akceptację Szwajcarzy chcieli dostosować system zarządzania do obecnych realiów. Niestety zmianę zablokował przedstawiciel Unii Europejskiej, który reprezentuje 27 państw…
Widząc całkowity brak zrozumienia dla konfliktu, jaki narasta w górskich kantonach, parlament Szwajcarii postanowił wprowadzić prewencyjny odstrzał wilków. Będzie się tym gatunkiem zarządzać dokładnie tak samo jak z chronionym koziorożcem.
Kantony będą mieć możliwość regulowania wilków od 1 września do 31 stycznia, za zgodą rządu federalnego. Odstrzał powinien ograniczać szkody i niwelować zagrożenie dla ludzi.
To bez wątpienia rewolucyjne rozwiązanie w skali Europy. Dotychczas w Szwajcarii można było strzelać tylko osobniki, które w zabiły kilka zwierząt gospodarskich lub zostały sklasyfikowane jako niebezpieczne. Teraz będzie można usunąć całą watahę z danego terenu.